Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Veľký Baťa na Hurbanovom námestí
4
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Facebook/ Stará Bratislava na fotografiách a obrazoch
26. mája 2020 Nezaradené od KK Diskusia()

FOTO: Najstarší bratislavský obchodný dom „Veľký“ Baťa: Ako si na neho spomínajú pamätníci?

Na nadčasovú budovu v srdci hlavného mesta sa len tak ľahko zabudnúť nedá. Prečítajte si históriu „Veľkého“ Baťu či spomienky bývalých zákazníkov obchodného domu.

Písal sa rok 1931, keď na Hurbanovom námestí vyrástla budova Dom služby Baťa. Išlo o obchodný dom, ktorý sa vďaka svojmu nadčasovému vzhľadu môže radiť aj v súčasnosti medzi moderné budovy. Autorom architektonického návrhu bol Vladimír Karfík. Obchodnému domu prischol ľudový názov „Veľký“ Baťa. Tento názov dostal obchodný dom po otvorení „Malého“ Baťu na Obchodnej ulici.

Hore luxus, dole primerané ceny

Do budovy sa dalo vstúpiť cez hlavný vchod, ktorý sa nachádzal v oblúku nárožia z Hurbanovho námestia. V známom obchodnom dome ste mohli kedysi kúpiť kvalitné kúsky, najmä topánky a kabelky. Tovar bol určený pre všetky ročné obdobia. Otváracie hodiny boli od rána od ôsmej do šiestej hodiny večer, cez víkend boli obchody zatvorené.

Veľký Baťa na Hurbanovom námestí
Veľký Baťa zachytený medzi rokmi 1931 – 1937.Foto: Facebook/ Stará Bratislava na fotografiách a obrazoch

„Veľký“ Baťa mal niekoľko poschodí. Pani Lýdia (70 rokov), rodáčka z Bratislavy, tvrdí, že v suteréne bola pedikúra, na najvyššom poschodí drahé obchody a dole obchody s primeranými cenami. Obuv ste si tu mohli nielen kúpiť, ale aj nechať opraviť. „Materiál vecí bola koža, polo koža, medzi topánkami boli aj vyšívané, ktoré ladili s folklórom,“ spomína si Lýdia. Topánky v obchodoch vraj pochádzali napríklad zo stredného Slovenska či Bardejova.

Baťove obchody boli známe svojimi mottami. Zvonku budovy ste mohli vidieť trojjazyčný nápis „Náš zákazník, náš pán.“  Známe bolo i motto „U nás dostanete obuv pre každú nohu“. Nápisy svietili na budove aj v noci.

Vysvieteny bata.jpg
Vysvietený obchodný dom Veľký Baťa.Foto: Facebook/ Stará Bratislava na fotografiách a obrazoch

2 prestavby

Pre technické problémy sa musel obchodný dom zrenovovať. Prvá prestavba bola v rokoch 1986 – 1991, pri ktorej sa hlavný vchod premiestnil do rohu blízko k hradnej priekope. K „Veľkému“ Baťovi pribudlo schodisko prepájajúce obchody v nižšej časti budovy.

Druhá prestavba sa konala v rokoch 2003 – 2005 a v tomto období sa zmenil aj majiteľ obchodného domu. Pri prestavbe sa muselo prihliadať na to, že budova je pamiatkovo chránená, čo znamená povinnosť zachovať pôvodnú tvár stavby. Z budovy sa po druhej prestavbe stal módny obchodný dom Alizé, v ktorom sa nachádzal luxusný tovar. Hlavný vstup bol opäť z nárožia Hurbanovho námestia. Novinkou bol presklený výťah. V súčasnosti je budova centrom zábavy, od roku 2010 tu sídli Music bar Priatelia.

Veľký Baťa na Hurbanovom námestí
V súčasnosti v budove sídli bar.Foto: Google maps

Spomienky pamätníkov

O „Veľkom“ Baťovi nám porozprávali niekoľkí Bratislavčania, ktorí v ňom kedysi nakupovali.

Pani Anna (67 rokov) si spomína na milý personál. „Pracovali tam ochotné a veľmi milé predavačky. S rodičmi sme tam chodili často nakupovať. Mama milovala ich topánky, predavačka jej osobne obúvala a skúšala topánky. Kúpila si tam nie jedny krokodílky a gondoly, pamätníci budú vedieť,“ prezradila.

Pani Júlia (61 rokov) si pamätá, kedy presne chodil tovar. Bolo to podľa nej vždy v pondelok a štvrtok, bol taliansky. „Boli to úžasné topánky, škoda, že sa už dnes nevyrábajú,“ tvrdí.

Hoci v obchodnom dome pani Anna (61 rokov) často nenakupovala, o „Veľkom“ Baťovi sa vyjadrila, že to bol praktický obchod, v ktorom nakupovala celá Bratislava. „Nechodila som tam často, no služby boli naozaj kvalitné. Kúpila som si tam dobrú peňaženku aj topánky, vydržali mi dlhé roky. Mám ich dokonca v skrini podnes, no podpísal sa na nich už čas a vonku ich nenosím,“ spomína.

Malú nohu ako Popoluška má pani Mária (64 rokov) – nosí veľkosť číslo 35. Na obchodný dom nedala dopustiť, pretože si tam vždy našla nejaký pár topánok. „U Baťu som si vždy našla nejaký pár topánok s číslom 35. Kúpila som si naraz aj niekoľko párov a bola som vybavená. Ak chcem kúpiť také číslo topánok dnes, musím ísť do detského oddelenia, málokedy tak malé číslo zoženiem,“ povedala.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Diskusia

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X