FOTO: Na Námestí SNP si ľudia pripomenuli 69. výročie komunistického prevratu

69. rokov od komunistického puču
Účastníci spomienkového stretnutia na 69. výročie komunistického prevratu. Foto: SITA

Približne 30 ľudí si v sobotu na Námestí SNP v Bratislave uložením venca pri Pamätníku 17. novembra 89 pripomenulo 69. výročie komunistického prevratu a nastolenia komunistickej totality v Československu.

Spomienku na obete komunistického režimu si zúčastnení pripomenuli aj čítaním príbehov o týchto obetiach. Ľudom na námestí SNP sa prihovorili organizátori podujatia Peter Zajac, František Mikloško, Ondrej Dostál a Juraj Petrovič.

Podľa Františka Mikloška obdobie komunizmu musíme a je našou povinnosťou vidieť cez obete komunizmu. „Môžeme hovoriť o všetkom, čo tu vyrástlo, môžeme hovoriť o industrializácii Slovenska, ale naším východiskovým bodom musí byť 70-tisíc ľudí, ktorí boli vo väzení, všetci tí, ktorí boli popravení, zastrelení na hranici. Toto je východisko. Myslím si, že najväčšou výzvou tejto doby je, aby tu vzniklo múzeum obetí komunizmu, aby sme nezabudli na to, že títo ľudia mohli kedykoľvek zradiť a nezradili. Boli nositeľmi slobody,“ povedal Mikloško.

Predseda Občianskej konzervatívnej strany (OKS) Ondrej Dostál a podpredseda OKS Juraj Petrovič vo svojom vyhlásení informovali, že 25. február 1948 považujú za jeden z čiernych dní našej novodobej histórie. Komunizmus a fašizmus sú podľa nich totalitné ideológie, ktoré v 20. storočí viedli k nastoleniu zločineckých režimov, zlikvidovali demokratický právny štát, porušovali ľudské práva a páchali zločiny na vlastných občanoch.

„Dnešné výročie je vhodnou príležitosťou pripomenúť si zločiny oboch režimov, poukázať na ich vinníkov a uctiť si pamiatku ich obetí. Zločiny komunizmu a fašizmu sa však nedotýkajú len ich obetí a páchateľov, ale nás všetkých. Sú upozornením, že keď režim pácha krivdy na jednotlivcoch či menšinách, väčšina nesmie mlčať a len sa tomu prizerať,“ píšu vo vyhlásení.

V sobotu uplynulo 69 rokov od 25. februára 1948, od dátumu spojeného s nastolením komunistickej diktatúry v Československu. Prezident Edvard Beneš 25. februára 1948 pod nátlakom komunistických politikov prijal demisiu 12 nekomunistických ministrov a podpísal vymenúvacie dekréty členov novej vlády, navrhnutých Klementom Gottwaldom. Február 1948 alebo februárový puč bol komunistami nazývaný a oslavovaný ako Víťazný Február alebo februárové víťazstvo pracujúceho ľudu.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk