Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Hmlovy system namestie republiky petrzalka mib kolaz.jpg
4
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Metropolitný inštitút Bratislavy
2. septembra 2020 Zaujímavosti od BratislavaDen.skSITA Diskusia()

Foto: Námestie Republiky v Petržalke má novú drevenú terasu so zabudovaným hmlovým systémom

Podľa prieskumu mestskej časti, ľuďom na námestí najviac chýbajú miesta na sedenie a tienenie.

Na Námestí Republiky v Petržalke pribudla drvená terasa so zabudovaným hmlovým systémom. Ide o ďalší z projektov Metropolitného inštitútu Bratislavy (MIB).

Námestie Republiky je najmä v jeho južnej polovici tepelným ostrovom. V blízkosti sa nachádzajú nákupné a administratívne budovy, bytové domy a spevnené plochy, parkoviská a cestná infraštruktúra, ktoré v teplý deň teplo pohlcujú a následne sálajú,“ vysvetľuje Marcela Glevická z MIB.

Hmlovy system namestie republiky petrzalka mib 3.jpg
Foto: Metropolitný inštitút Bratislavy

Drevené plató má slúžiť ako pobytová plocha pre verejnosť, kde okrem pódia pre podujatia vďaka hmlovej fontáne pribudne ochladzovacia funkcia.

Lepšie verejné priestory

Drevená terasa v Petržalke je jeden z projektov hlavného mesta a MIB pre lepšie verejné priestory, v rámci ktorých mesto zlepšuje kvalitu ciest, chodníkov a verejných priestorov pre všetkých Bratislavčanov po celom meste,“ uvádza MIB.

Námestie Republiky má Petržalka v pláne revitalizovať. Podľa pôvodných plánov mal byť v priestore námestia umiestnený veľký obchodný dom s parkoviskom.

Hmlovy system namestie republiky petrzalka mib 2.jpg
Foto: Metropolitný inštitút Bratislavy

S jeho vybudovaním sa zrejme počítalo až po dostavaní centrálnej osi s rýchlodráhou, ktorú sa uskutočniť už nepodarilo. Dnes mestská časť hľadá riešenie, ako by mohol vyzerať moderný verejný priestor na modernistickom sídlisku,“ doplnil MIB.

Nová podoba námestia

Petržalka momentálne zisťuje u obyvateľov potreby tohto centrálneho verejného priestoru, po čom bude nasledovať architektonická súťaž, z ktorej vzíde nová podoba námestia.

Aj preto je objekt drevenej terasy nastavený ako mobilný a dočasný, aby sa po skončení teplých mesiacov terasa dala demontovať. Podľa toho, aký bude mať úspech, sa v novej sezóne vráti na to isté miesto, prípadne na iné miesto v meste,“ doplnil MIB.

Na základe zisťovania potrieb lokality od obyvateľov, v priestoroch Námestia Republiky dnes dominujú pešie trasy vedúce pozdĺž Chorvátskeho ramena a paralelne okolo skateparku v nadväznosti na priechod pre chodcov. „Ľudia najčastejšie prechádzajú cez námestie z dôvodu návštevy obchodov a služieb v okolí. Medzi prvkami infraštruktúry, ktoré ľuďom chýbajú sú miesta na sedenie, tienenie, zdroj pitnej vody, smetné koše a verejné osvetlenie,“ uzavrel MIB.

Hmlovy system namestie republiky petrzalka mib 1.jpg
Foto: Metropolitný inštitút Bratislavy

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Diskusia

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X