Foto: Námestie Republiky v Petržalke má novú drevenú terasu so zabudovaným hmlovým systémom

Hmlovy system namestie republiky petrzalka mib kolaz.jpg
Foto: Metropolitný inštitút Bratislavy

Podľa prieskumu mestskej časti, ľuďom na námestí najviac chýbajú miesta na sedenie a tienenie.

Na Námestí Republiky v Petržalke pribudla drvená terasa so zabudovaným hmlovým systémom. Ide o ďalší z projektov Metropolitného inštitútu Bratislavy (MIB).

Námestie Republiky je najmä v jeho južnej polovici tepelným ostrovom. V blízkosti sa nachádzajú nákupné a administratívne budovy, bytové domy a spevnené plochy, parkoviská a cestná infraštruktúra, ktoré v teplý deň teplo pohlcujú a následne sálajú,“ vysvetľuje Marcela Glevická z MIB.

Hmlovy system namestie republiky petrzalka mib 3.jpg
Foto: Metropolitný inštitút Bratislavy

Drevené plató má slúžiť ako pobytová plocha pre verejnosť, kde okrem pódia pre podujatia vďaka hmlovej fontáne pribudne ochladzovacia funkcia.

Lepšie verejné priestory

Drevená terasa v Petržalke je jeden z projektov hlavného mesta a MIB pre lepšie verejné priestory, v rámci ktorých mesto zlepšuje kvalitu ciest, chodníkov a verejných priestorov pre všetkých Bratislavčanov po celom meste,“ uvádza MIB.

Námestie Republiky má Petržalka v pláne revitalizovať. Podľa pôvodných plánov mal byť v priestore námestia umiestnený veľký obchodný dom s parkoviskom.

Hmlovy system namestie republiky petrzalka mib 2.jpg
Foto: Metropolitný inštitút Bratislavy

S jeho vybudovaním sa zrejme počítalo až po dostavaní centrálnej osi s rýchlodráhou, ktorú sa uskutočniť už nepodarilo. Dnes mestská časť hľadá riešenie, ako by mohol vyzerať moderný verejný priestor na modernistickom sídlisku,“ doplnil MIB.

Nová podoba námestia

Petržalka momentálne zisťuje u obyvateľov potreby tohto centrálneho verejného priestoru, po čom bude nasledovať architektonická súťaž, z ktorej vzíde nová podoba námestia.

Aj preto je objekt drevenej terasy nastavený ako mobilný a dočasný, aby sa po skončení teplých mesiacov terasa dala demontovať. Podľa toho, aký bude mať úspech, sa v novej sezóne vráti na to isté miesto, prípadne na iné miesto v meste,“ doplnil MIB.

Na základe zisťovania potrieb lokality od obyvateľov, v priestoroch Námestia Republiky dnes dominujú pešie trasy vedúce pozdĺž Chorvátskeho ramena a paralelne okolo skateparku v nadväznosti na priechod pre chodcov. „Ľudia najčastejšie prechádzajú cez námestie z dôvodu návštevy obchodov a služieb v okolí. Medzi prvkami infraštruktúry, ktoré ľuďom chýbajú sú miesta na sedenie, tienenie, zdroj pitnej vody, smetné koše a verejné osvetlenie,“ uzavrel MIB.

Hmlovy system namestie republiky petrzalka mib 1.jpg
Foto: Metropolitný inštitút Bratislavy

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk