Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
zariadenie opatrovatelskej sluzby
6
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Staré Mesto

Foto: Nové seniorcentrum v Starom Meste je už otvorené, dokončili ho vo štvormesačnom predstihu

Ide o najväčšiu investíciu mestskej časti, výstavba sa skončila o štyri mesiace skôr, ako bolo v pláne.

Staré Mesto otvorilo nové zariadenie opatrovateľskej služby (ZOS) za 2,2 milióna eur. V tlačovej správe o tom informoval hovorca mestskej časti Matej Števove.

V pondelok 1. júna prebehla kolaudácia nového ZOS Seniorcentra Staré Mesto na rohu Dobšinského a Palárikovej ulice,“ uviedol hovorca a dodal, že s realizáciou projektu mestská časť začala v októbri 2018 a podarilo sa ju dokončiť v štvormesačnom predstihu. Projekt ZOS v hodnote 2,2 milióna eur je doteraz najväčšou investíciou mestskej časti.

zariadenie opatrovatelskej sluzby
Foto: Staré Mesto

„Pripravilo ho bývalé vedenie miestneho úradu, nové vedenie začalo s budovaním zariadenia doslova na zelenej lúke,“ doplnil hovorca. Stavbu realizovala developerská a stavebná spoločnosť OTYK invest, s. r. o., ktorá vzišla z verejného obstarávania.

Kolaudácia zariadenia

Kolaudácia nového staromestského ZOS prebehla za účasti ministra práce, sociálnych vecí a rodiny Milana Krajniaka.

zariadenie opatrovatelskej sluzby
Foto: Staré Mesto

Rád by som vyjadril veľkú vďaku všetkým zamestnancom zariadení sociálnych služieb. Starajú sa o zdravie seniorov, chránia tých najzraniteľnejších a najmä vďaka nim sa nám darí koronakrízu v týchto zariadeniach zvládnuť,“ uviedol minister.

Som veľmi rada, že napriek koronakríze sa nám podarilo nové Seniorcentrum dokončiť. Dokonca o štyri mesiace skôr, ako bolo v pláne,“ uviedla starostka Starého Mesta Zuzana Aufrichtová.

Zmeny v projekte

Nové staromestské ZOS má kapacitu 42 miest a je určené na poskytovanie krátkodobej opatrovateľskej služby, od jedného týždňa, až do niekoľkých mesiacov. Počas realizácie prešiel projekt niekoľkými úpravami.

zariadenie opatrovatelskej sluzby
Foto: Staré Mesto

Zmenila sa pozícia požiarneho schodiska aj farba fasády, pôvodnú bielu doplnila červená na balkónoch ústiacich do cípu ulíc. Pribudlo aj bezbariérové zelené átrium vo vnútrobloku, s ktorým sa pôvodne nepočítalo.

Stopercentná bezbariérovosť

Nové ZOS má päť podlaží, tri z nich sú určené pre klientov. Na každom poschodí je jedáleň a spoločenská miestnosť s loggiou. Každý klient má slúchadlá a tlačidlo, ktorým vie v prípade potreby privolať zdravotnú sestru.

zariadenie opatrovatelskej sluzby
Foto: Staré Mesto

Zariadenie bude mať vlastnú práčovňu a kuchyňu, ktorá dokáže neskôr zásobovať celé Seniorcentrum a pokryť aj obedy, ktoré Staré Mesto rozváža seniorom. Nebude chýbať miestnosť na fyzioterapiu či izolačka,“ priblížil hovorca mestskej časti. V budove sa nachádzajú tri výťahy, pričom každý má svoje špecifické určenie.

Spoločným menovateľom celého komplexu aj vybavenia je stopercentná bezbariérovosť. V okolí zariadenia bol tiež upravený povrch chodníkov tak, aby korešpondoval s chodníkmi v zelenom átriu – asfalt vymenila zámková dlažba,“ uzavrela mestská časť.

zariadenie opatrovatelskej sluzby
Foto: Staré Mesto
zariadenie opatrovatelskej sluzby
Foto: Staré Mesto

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Diskusia

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X