Foto: Nový cyklomost cez rieku Morava za viac ako 5 miliónov je dokončený, otvoria ho v máji

Cyklomost most cyklistov morava bratislavsky kraj 3.jpg

Nový cyklomost umožní cyklistom a peším spoznávať krásy kraja i zaujímavé zákutia povodia rieky Moravy.

Nový cyklomost medzi Vysokou pri Morave a rakúskym mestom Marchegg je dokončený. Ako informovala hovorkyňa Bratislavského samosprávneho kraja (BSK) Lucia Forman, dokončujú už len drobné stavebné práce.

Začalo sa konanie k predčasnému užívaniu, otvorenie je naplánované na 7. mája,“ uviedla Forman. Cyklomost VysoMarch bude druhý, ktorý BSK vybudoval v spolupráci s rakúskou stranou.

Cyklomost most cyklistov morava bratislavsky kraj 5.jpg

Celkové náklady sú 5 124 098,67 eura s DPH, pričom BSK ho financuje sumou 2 059 499,09 eura. Projekt je financovaný z Programu cezhraničnej spolupráce INTERREG V-A Slovenská republika – Rakúsko.

Práce na vrchnej vrstve

Výstavba mosta začala v apríli 2021. Začiatkom marca tohto roka boli na cyklomoste ukončené asfaltérske práce a osadené zábradlie na nájazdovej rampe. Aktuálne realizujú práce na vrchnej vrstve.

Cyklomost most cyklistov morava bratislavsky kraj 4.jpg

V apríli bude na krátke obdobie most uzavretý, pretože na betónovej časti mosta sa bude realizovať finálna krycia vrstva spolu s vodorovným značením,“ vysvetlila Forman.

Okrem výstavby mosta pre peších a cyklistov boli v rámci projektu implementované aj opatrenia na podporu trvalo udržateľnej mobility. Rekonštrukciou prešla aj cyklotrasa medzi obcou Marchegg a železničnou stanicou, kde pribudli uzamykateľné cykloboxy.

Spoznávanie krás a zaujímavostí

Nový most má päťpoľovú konštrukciu s rozpätím hlavného poľa 80 metrov a oboch predpolí 2×25 metrov. Maximálna výška pilierov je 17 metrov a na rieke ostala minimálna plavebná výška sedem metrov.

Cyklomost most cyklistov morava bratislavsky kraj 3.jpg

Celková dĺžka mosta je 270 metrov a šírka štyri metre.

Vďaka novému cyklomostu umožníme cyklistom a peším spoznávať krásy kraja i zaujímavé zákutia povodia rieky Moravy. Prepojíme medzinárodnú cyklotrasu železnej opony Eurovelo 13 s rakúskou národnou cyklotrasou Kamp-Thaya-March. Cyklomost zároveň podporí cezhraničnú spoluprácu, regionálny rozvoj, ako aj rozvoj cykloturistiky,“ uzavrel predseda BSK Juraj Droba.

Cyklomost most cyklistov morava bratislavsky kraj 2.jpg
Cyklomost most cyklistov morava bratislavsky kraj 1.jpg

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk