FOTO: Ochranári pomáhajú so záchranou mláďat v hniezdach vzácnych dravcov zahniezdených v poliach

Pri dohladanom hniezde_foto m. noga.jpg
Zdroj: SAOLA – ochrana prírody

Každý rok sa stretávajú ochranári s poľnohospodármi, aby sa dohodli na ochrane hniezd vzácnych dravcov.

Už tretí rok po sebe sa počas žatevných prác zachraňujú mláďatá kaní popolavých, jedného z najvzácnejších vtáčích druhov na Slovensku. Tie sa zahniezďujú v obilných poliach, kým iné dravce hniezdia v bezpečí vysokých stromov alebo skalných brál. Problém nastáva v momente, kedy prichádza žatva a mláďatá kane nie sú schopné lietať, preto pri žatve býva ich hniezdo zničené. Ochranári sa snažia hniezda nájsť, označiť a dohodnúť sa s poľnohospodármi na ponechaní malej nepokosenej plochy do doby, než budú mláďatá lietať.

Hniezdo s nasadou foto i. moncmannova 1.jpg
Zdroj: SAOLA – ochrana prírody

Kane prilietajú zo svojich zimovísk v máji a odvtedy po nich pátrame vo vhodných oblastiach na juhozápadnom Slovensku. Ročne u nás hniezdi len 8 – 15 párov týchto dravcov, takže už len pozorovať ich je vzácnosť. Keď zaznamenáme ich prítomnosť, je pred nami ornitologická výzva – nájsť v rozľahlom poraste ich hniezdo. Samička ho prezradí len vo chvíli, keď prináša korisť. Hoci si presne zameriame miesto, kam zosadla, často potrebujeme opakované pokusy, aby sme mláďatá v poraste našli,“ približuje postup monitoringu a dohľadávania hniezda Michal Noga z mimovládnej organizácie SAOLA – ochrana prírody.

Kana popolava samcek foto m. noga.jpg
Zdroj: SAOLA – ochrana prírody

Nálezom hniezda začína druhá etapa našich prác. Po dohode s poľnohospodármi vyznačíme priestor, ktorý ostane nepokosený. Kane však ešte nemajú vyhraté. Ohroziť ich môžu líšky, túlavé psy, no stane sa i to, že slabo lietajúce mláďatá vyletia z označeného priestoru a ukryjú sa v poraste, ktorý sa kosí. Skutočne zachránené sú až vo chvíli, keď bezpečne poletujú nad pokoseným poľom,“ pokračuje M. Noga.

Kana popolava samicka foto m. noga.jpg
Zdroj: SAOLA – ochrana prírody

Tento druh je skutočne závislý na pomoci ľudí. Nielen na ornitológoch, ktorý ho dohľadajú, ale i na ústretovosti a pochopení poľnohospodárov. „Rovnaká situácia je i v okolitých štátoch. Aktuálne v rámci projektu „Ľudia kaniam v česko-slovenskom regióne, ktorý podporil Vyšehradský fond, spolupracujeme s odborníkmi z Českej republiky. Využívame tiež pomoc Štátnej ochrany prírody a mimovládnej organizácie Ochrana dravcov na Slovensku,“ uzatvára V. Nemček.

Pri dohladanom hniezde_foto m. noga.jpg
Zdroj: SAOLA – ochrana prírody
Mladata v obili foto m. noga.jpg
Zdroj: SAOLA – ochrana prírody

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk