Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
PROTEST: Na podporu domácej zamestnanosti
6
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Účastníci pochodu na podporu domácej zamestnanosti - rovnaké podmienky pre všetkých. Foto: SITA
28. apríla 2017 Správy BratislavaNovinky z Bratislavy od BratislavaDen.skSITA, © SITA 2017

FOTO: Odborári v piatok protestovali v uliciach Bratislavy

Približne tri stovky odborárov prišli v piatok pred budovu Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR protestovať proti uvoľňovaniu pravidiel pre zamestnávanie cudzincov z krajín mimo Európskej únie na Slovensku.

Ako pred odborármi uviedol prezident Konfederácie odborových zväzov SR Jozef Kollár, zamestnávatelia žiadajú uvoľniť pravidlá pre prísun pracovnej sily na Slovensko z krajín mimo EÚ, lebo majú problémy obsadiť voľné pracovné miesta. „Vieme, čo zamestnávatelia chcú. Chcú lacnú pracovnú silu a preto sme tu teraz, aby sme tomu zabránili,“ povedal. Odborári budú podľa neho trvať na tom, aby bol na Slovensku naďalej regulovaný prísun pracovníkov z krajín mimo EÚ.

PROTEST: Na podporu domácej zamestnanosti
Účastníkov pochodu neodradilo ani zlé počasie. Foto: SITA

Podľa šéfa OZ KOVO Emila Machynu by mali mať pracovníci z iných krajín na Slovensku tie isté podmienky, ako majú Slováci. „Chceme, aby sa nezakrývala práca tým, že ľudí najímajú na obchodný vzťah a nemôžeme dokázať, že ozaj to nie je pracovný vzťah, ale obchodný vzťah,“ povedal. Žiada tiež prijať zákon o sociálnom dampingu, aby ľudia, ktorí pracujú na rovnakom mieste, mali rovnaké tarifné mzdy. „Dnes niektorí podnikatelia zabudli na dve základné slová – stačí a dosť,“ upozornil odborový predák.

PROTEST: Na podporu domácej zamestnanosti
Protestujúci v uliciach Bratislavy. Foto: SITA

Protestujúcim odborárom sa prišiel prihovoriť minister práce a sociálnych vecí Ján Richter. Upozornil na to, že na Slovensku sú regióny, v ktorých je problematické nájsť dostatok kvalifikovanej pracovnej sily podľa požiadaviek zamestnávateľov. Ide podľa neho hlavne o západné Slovensko, najmä okresy Piešťany, Trnava, Hlohovec, či Galanta. Ak však podľa ministra zamestnávateľ nahlási na úrad práce voľné pracovné miesto, najprv sa úrad práce pokúša nájsť vhodnú pracovnú silu v danom okrese a ak vhodného uchádzača nenájde, posunie požiadavku na ostatné úrady práce. „Ak len cez toto nedokáže úrad práce zabezpečiť požadovanú odbornosť, príde k tomu, že sa môžeme baviť o súhlase na dovoz pracovnej sily z takzvaných tretích krajín,“ povedal Richter.

PROTEST: Na podporu domácej zamestnanosti
Predseda Rady OZ KOVO Emil Machyna počas pochodu. Foto: SITA

Šéf rezortu práce však zdôraznil, že odmieta dovoz lacnej pracovnej sily. „Odmietam akýkoľvek sociálny damping,“ povedal. Úprava sociálneho dampingu sa podľa neho dostane aj do Zákonníka práce. Odborárom sľúbil aj zavedenie príplatkov za prácu v sobotu a nedeľu, či zvýšenie príplatkov za prácu v noci. „Sviatok, noc, sobota, nedeľa. Ideme všetko navyšovať,“ zdôraznil.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X