Asfaltovú plochu okolo pamätníka nahradil trávnatý terén, upravili chodníky, pribudli stromy, osvetlenie a lavičky.
Bratislava predstavila zrevitalizované okolie Pamätníka obetiam extrémizmu na Tyršovom nábreží v Petržalke. Ako informuje hovorkyňa hlavného mesta Dagmar Schmucková, na mieste, kde donedávna parkovali autá, vznikol zelený priestor s výhľadom na Dunaj a historické centrum Bratislavy.
„Pamätník Zlomené krídlo od autorov Pavla Brnu a Pavla Dubinu vďaka týmto úpravám získal dôstojný charakter, ktorý mu chýbal,“ uviedla. Obnovu okolia pamätníka zastrešilo hlavné mesto s Metropolitným inštitútom Bratislavy (MIB) v rámci programu Živé miesta.
Trávnik a chodníky
Pred revitalizáciou stál pamätník uprostred neupravenej asfaltovej plochy a parkovali okolo neho autá. „V prvej fáze sa z okolia pamätníka presunuli neregulovane parkujúce autá na vedľajšie parkoviská, v druhej fáze sa zlepšila pobytovosť celého priestoru,“ priblížila hovorkyňa.
Spevnené betónové a asfaltové plochy sa zmenili na zelený park. Vznikol trávnik s rozlohou takmer 15-tisíc metrov štvorcových, upravili chodníky pre peších, vysadili deväť nových stromov a pribudlo aj chýbajúce osvetlenie a lavičky.
Slávnostné otvorenie
Zámerom architektonického návrhu z ateliéru Kataríny Monček bolo podľa MIB ponúknuť jednoduché riešenie, ktoré nekonkuruje samotnému pamätníku.
„Pomocou zvlnenia terénu od centrálneho priestoru pamätníka sa zvýraznila dôležitosť tohto miesta. Takto upravená trávnatá plocha poskytuje lepšie možnosti na oddych pod korunami stromov a ponúka nový zážitok na nábreží Dunaja s výhľadom na Bratislavský hrad,“ vysvetlil riaditeľ Sekcie tvorby mestských priestorov z MIB Marcel Dzurilla.
Pamätník navrhol architekt Pavol Brna a vytvoril ho sochár Pavol Dubina. Na Tyršovo nábrežie ho osadili v roku 2006, rok po vražde študenta Daniela Tupého. Dielo symbolizuje letiaceho vtáka, ktorému v rozlete zlomia krídlo. Na utorkovom slávnostnom otvorení zrevitalizovaného okolia pamätníka sa zúčastnila aj prezidentka SR Zuzana Čaputová.
Využitie parku
Sad Janka Kráľa je jeden z najstarších verejných parkov v strednej Európe. Hlavné mesto a MIB realizujú aj ďalšie úpravy, ktoré majú zlepšiť využitie parku a zvýšiť bezpečnosť a komfort návštevníkov.
Tento rok v parku pribudlo nové osvetlenie, lavičky, cvičko pri Moste SNP aj na Tyršáku, a komplexnou rekonštrukciou prešli aj verejné toalety. Začali tiež s obnovou budovy, ktorá donedávna slúžila ako nočný salón.
„V týchto priestoroch vznikne v budúcom roku bistro s bezbariérovými verejnými toaletami,“ uviedla hovorkyňa s tým, že napredujú aj práce na novom skate parku pod Mostom SNP.