Foto: Okolie Pamätníka obetiam extrémizmu na Tyršovom nábreží má už oficiálne nový vzhľad

Okolie pamatnika po revitalizacii foto marek velcek 05.jpg
Foto: Metropolitný inštitút Bratislavy

Asfaltovú plochu okolo pamätníka nahradil trávnatý terén, upravili chodníky, pribudli stromy, osvetlenie a lavičky.

Bratislava predstavila zrevitalizované okolie Pamätníka obetiam extrémizmu na Tyršovom nábreží v Petržalke. Ako informuje hovorkyňa hlavného mesta Dagmar Schmucková, na mieste, kde donedávna parkovali autá, vznikol zelený priestor s výhľadom na Dunaj a historické centrum Bratislavy.

Pamätník Zlomené krídlo od autorov Pavla Brnu a Pavla Dubinu vďaka týmto úpravám získal dôstojný charakter, ktorý mu chýbal,“ uviedla. Obnovu okolia pamätníka zastrešilo hlavné mesto s Metropolitným inštitútom Bratislavy (MIB) v rámci programu Živé miesta.

Trávnik a chodníky

Pred revitalizáciou stál pamätník uprostred neupravenej asfaltovej plochy a parkovali okolo neho autá. „V prvej fáze sa z okolia pamätníka presunuli neregulovane parkujúce autá na vedľajšie parkoviská, v druhej fáze sa zlepšila pobytovosť celého priestoru,“ priblížila hovorkyňa.

Okolie pamatnika po revitalizacii foto marek velcek 01.jpg
Foto: Metropolitný inštitút Bratislavy

Spevnené betónové a asfaltové plochy sa zmenili na zelený park. Vznikol trávnik s rozlohou takmer 15-tisíc metrov štvorcových, upravili chodníky pre peších, vysadili deväť nových stromov a pribudlo aj chýbajúce osvetlenie a lavičky.

Slávnostné otvorenie

Zámerom architektonického návrhu z ateliéru Kataríny Monček bolo podľa MIB ponúknuť jednoduché riešenie, ktoré nekonkuruje samotnému pamätníku.

Pomocou zvlnenia terénu od centrálneho priestoru pamätníka sa zvýraznila dôležitosť tohto miesta. Takto upravená trávnatá plocha poskytuje lepšie možnosti na oddych pod korunami stromov a ponúka nový zážitok na nábreží Dunaja s výhľadom na Bratislavský hrad,“ vysvetlil riaditeľ Sekcie tvorby mestských priestorov z MIB Marcel Dzurilla.

Okolie pamatnika po revitalizacii foto marek velcek 03.jpg
Foto: Metropolitný inštitút Bratislavy

Pamätník navrhol architekt Pavol Brna a vytvoril ho sochár Pavol Dubina. Na Tyršovo nábrežie ho osadili v roku 2006, rok po vražde študenta Daniela Tupého. Dielo symbolizuje letiaceho vtáka, ktorému v rozlete zlomia krídlo. Na utorkovom slávnostnom otvorení zrevitalizovaného okolia pamätníka sa zúčastnila aj prezidentka SR Zuzana Čaputová.

Využitie parku

Sad Janka Kráľa je jeden z najstarších verejných parkov v strednej Európe. Hlavné mesto a MIB realizujú aj ďalšie úpravy, ktoré majú zlepšiť využitie parku a zvýšiť bezpečnosť a komfort návštevníkov.

Tento rok v parku pribudlo nové osvetlenie, lavičky, cvičko pri Moste SNP aj na Tyršáku, a komplexnou rekonštrukciou prešli aj verejné toalety. Začali tiež s obnovou budovy, ktorá donedávna slúžila ako nočný salón.

V týchto priestoroch vznikne v budúcom roku bistro s bezbariérovými verejnými toaletami,“ uviedla hovorkyňa s tým, že napredujú aj práce na novom skate parku pod Mostom SNP.

Okolie pamatnika pred revitalizaciou foto marek velcek 02.jpg
Foto: Metropolitný inštitút Bratislavy
Zaava daniel tupa staraa zuzana a aputova mataa vallo..jpg
Foto: Metropolitný inštitút Bratislavy
Okolie pamatnika po revitalizacii foto marek velcek 05.jpg
Foto: Metropolitný inštitút Bratislavy

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk