Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Kratke rozpravanie pred mapovanim_foto_n. lipova.jpg
5
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Michal Noga, Mestské lesy v Bratislave
5. septembra 2020 Zaujímavosti od BratislavaDen.skTS BratislavaDen.sk Diskusia()

Foto: Ornitológovia Mestských lesov Bratislava spolu s deťmi počítali hniezda belorítok

Do monitoringu hniezd belorítok v Devínskej Novej Vsi sa pravidelne zapájajú i deti.

Ornitológovia na vybraných miestach sledovali a sčítavali hniezda belorítok. Na Slovensku sa odhaduje ich počet na približne 700-tisíc párov. Medzi sledovanými lokalitami je aj sídlisko Zamajerské v Devínskej Novej Vsi.  Práve na tomto sídlisku sa do počítania belorítok zapojili aj deti z prírodovedného klubu „SOVULE“.

Sčítanie hniezd je nenáročná aktivita, spoločne prechádzame od domu k domu a do pripravených hárkov s plánmi budov zakresľujeme všetky hniezda, ktoré nájdeme. Zapisujeme tiež počet zábran, ktoré ľudia inštalujú do okien, aby belorítky odplašili,“ hovorí o mapovaní Michal Noga, pracovník Mestských lesov v Bratislave.

Beloritky na fasade domu_foto_m.noga_.jpg
Foto: Michal Noga, Mestské lesy v Bratislave

S deťmi sme sa rozhodli i symbolicky poďakovať tým obyvateľom, ktorí tieto vtáčiky na svojom dome tolerujú. Pod okná s hniezdami deti na chodník nakreslili kriedami spoločne s poďakovaním nielen obrázky belorítok, ale i lastovičiek a netopierov – i ony žijú v blízkosti ľudí. Nebudeme tvrdiť, koľko múch či komárov belorítky pochytajú, pretože chrániť by sme ich mali bez ohľadu na to, čím sa živia. I toto sa snažíme vysvetliť ľuďom pri spoločnom mapovaní,“ hovorí Noga.

Keďže je belorítka chráneným živočíchom, je nelegálne a trestné ničiť ich hniezda. V prípade, že ľudia nechcú ich hniezda na dome, stačí začiatkom apríla do rohu umiestniť plastový sáčok, či alobal.

Dakujeme_foto m. noga.jpg
Foto: Michal Noga, Mestské lesy v Bratislave
Kratke rozpravanie pred mapovanim_foto_n. lipova.jpg
Foto: Michal Noga, Mestské lesy v Bratislave
Kreslenie beloritok malymi mapovatelmi_foto_n. lipova.jpg
Foto: Michal Noga, Mestské lesy v Bratislave
Kreslenie obrazkov_foto_n. lipova.jpg
Foto: Michal Noga, Mestské lesy v Bratislave

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Diskusia

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X