Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Chorvatske rameno lavky.jpg
5
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Metropolitný inštitút Bratislavy - koláž BratislavaDen.sk
4. augusta 2021 Správy BratislavaIné správy z Bratislavy od BratislavaDen.skSITA Diskusia()

Foto: Ponad Chorvátske rameno povedú tieto štyri lávky, pomôžu chodcom aj cyklistom

Na základe odhadu budú náklady na výstavbu štyroch lávok 2,5 milióna eur bez DPH.

Štyri lávky cez Chorvátske rameno v Petržalke majú svoje víťazné architektonické návrhy. „Najlepšie riešenia na prvé tri lávky priniesli brnenskí architekti z M2AU + AXXI. Víťazom návrhu na štvrtú lávku sú architekti zo slovenského ateliéru DOXA,“ informovala Annamária Ondrejková z Metropolitného inštitútu Bratislavy (MIB).

Cieľom súťaže bolo nájsť riešenia pre komfortnejší prístup na zastávky MHD, ktoré v tejto lokalite vzniknú po predĺžení električkovej trate z Jugmannovej po Janíkov dvor.

Vyberala porota

Porota vyberala z 29 návrhov, pričom na prvú, druhú a tretiu lávku prišlo po osem súťažných návrhov a na štvrtú lávku päť návrhov. Prihlásení uchádzači si mohli vybrať či pošlú návrhy na všetky lávky alebo len na vybrané.

bezbariérové Štyri lávky pre chodcov a cyklistov ponad Chorvátske rameno
Foto: Metropolitný inštitút Bratislavy

Išlo o štyri samostatné súťaže návrhov s rovnakým jadrom zadania, ktoré boli vyhlásené naraz a vyhodnocovala ich jedna porota v spoločnom termíne,“ vysvetlila Ondejková.

Architektonicko-konštrukčné súťaže vyhlásilo hlavné mesto, MIB a METRO a na základe predbežného odhadu budú náklady na samotnú výstavbu štyroch lávok 2,5 milióna eur bez DPH.

Pre vozičkárov aj mamičky s kočíkmi

Všetky lávky budú bezbariérové s vhodným sklonom pre vozičkárov. Majú tiež napomôcť k lepšiemu využívaniu Chorvátskeho ramena ako lokálnej rekreačnej zóny.

bezbariérové Štyri lávky pre chodcov a cyklistov ponad Chorvátske rameno
Foto: Metropolitný inštitút Bratislavy

Víťazné lávky budú betónové, čo zjednoduší ich údržbu a predĺži im životnosť. Rovnako ich umiestnenie je navrhované tak, aby správne prepojili existujúce a predpokladané chodníky a trasy s budúcou električkovou traťou a súčasnou aj plánovanou okolitou zástavbou,“ vysvetlila Ondrejková.

Plánované umiestnenie

Prvá lávka je plánovaná v úseku medzi Bosákovou a Rusovskou cestou. Z nej sa bude dať napojiť na sieť cyklochodníkov a chodníkov na ľavom brehu Chorvátskeho ramena a na Mlynarovičovu ulicu na pravom brehu.

bezbariérové Štyri lávky pre chodcov a cyklistov ponad Chorvátske rameno
Foto: Metropolitný inštitút Bratislavy

Druhá a tretia lávka sú v úseku medzi Rusovskou cestou a Romanovou ulicou a obe budú napojené na existujúce chodníky pozdĺž ramena. Štvrtá nahradí súčasnú pontónovú lávku a bude prepájať protiľahlé brehy Chorvátskeho ramena.

Ideou je vytvoriť priame napojenie na jazero Veľký Draždiak chodníkom na teréne, ktorý vyvrcholí v podobe móla nad úrovňou jazera,“ uzavrela.

bezbariérové Štyri lávky pre chodcov a cyklistov ponad Chorvátske rameno
Foto: Metropolitný inštitút Bratislavy

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Diskusia

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X