Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Napoleonov strom
4
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: OZ Bratislavské rožky

FOTO: Poznáte legendu o Napoleonovom strome z Tyršovho nábrežia?

Začiatkom 19. storočia mal podľa legendy zavítať do vtedajšieho Prešporka slávny francúzsky cisár Napoleon Bonaparte.

V Európe počas 19. storočia prebiehali napoleonské vojny a neobišli ani slovenské územie. V roku 1809 napoleonské vojská štyri mesiace obliehali Prešporok.

Pamätný strom Napoleona

Napoleon chcel obsadiť ďalšie uhorské územie a rozhodol sa podniknúť inšpekčnú cestu. Namierené mal až do Rábu (dnešný maďarský Györ). Písal sa rok 1809. Cestou do Rábu prešiel aj cez petržalský breh.

Legenda vraví, že sa na dnešnom Tyršovom nábreží zastavil na krátky odpočinok. Spod koruny veľkého topoľa mal hľadieť na mesto. Strom, pod ktorým mal Napoleon oddychovať, sa odvtedy nazýva Napoleonov topoľ.

Napoleonov strom
Pod týmto stromom podľa legendy odpočíval Napoleon Bonaparte.Foto: Facebook/ Stará Bratislava na fotografiách a obrazoch

Niektorí však tvrdia, že Napoleonov strom nie je topoľ, ale dub. Občianske združenie Bratislavské rožky poukázalo na fakt, že ide o topoľ. „Zaujímavú spomienku na Napoleonov topoľ vo svojej knihe zaznamenal Bohuslav Chňoupek, ktorý ho však mylne označil ako dub,“ vysvetlilo na svojej webovej stránke.

Koniec stromu

Napoleonov topoľ bol však v zlom stave už na začiatku 20. storočia. Bol totiž poškodený mnohými búrkami. V roku 1928 sa na záchranu stromu usporiadala zbierka. Kmeň stromu bol spevnený železnou obručou. Okolo mohutného kmeňa bola kruhová lavica na sedenie.

Napoleonov strom
Topoľu sa stali osudnými vietor a búrky.Foto: OZ Bratislavské rožky

„V roku 1935 bola v tlači uverejnená správa, že Napoleonov topoľ vyvrátil vietor. Aj napriek snahám o jeho záchranu strom postupne úplne spráchnivel,“ uviedlo združenie. Na mieste stromu ešte dlhé roky po jeho odstránení ostali betónová výplň a železná obruč, ktoré boli na žiadosť obyvateľov definitívne odstránené až v roku 1958.

Nový Napoleonov strom

V roku 2017 bol na Tyršovom nábreží symbolicky opäť vysadený Napoleonov strom. Vysadila ho Iveta Plšeková a Pavol Frešo spolu so zástupcom Veľvyslanectva Francúzskej republiky SR.

Napoleonov strom
Nový dub bol symbolicky vysadený v roku 2017.Foto: Sme.sk

Osadený bol dub a nie topoľ. Taktiež sa nenachádza na rovnakom mieste ako pôvodný Napoleonov topoľ. Nový strom má symbolizovať vernosť a víťazstvo.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Diskusia

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X