FOTO: Poznáte miesto prezývané "U štyroch levov"? Murmanova výšina ukrýva pamätník a poskytne krásny výhľad

Murmanova výšina
Foto: Facebook/ Vydavateľstvo Dajama, Tanja von Preßburg - koláž Bratislavadeň

Podťe spolu s nami nahliadnuť na jedno zo zákutí Bratislavy. Starú fotografiu Murmanovej výšiny nám venovalo Vydavateľstvo Dajama, za čo ďakujeme. 

Murmanovu výšinu nájdete pri Slavíne na Ulici francúzskych partizánov. Miesto dostalo názov po rodine Murmanovcov, ktorá v minulosti vlastnila pozemok.

Miesto s najkrajším výhľadom

Občianske združenie Devínska brána na svojom webe uvádza, že Murmanova výšina bola kedysi označovaná ako miesto s najkrajším výhľadom na Bratislavu. V minulosti bola súčasťou pozemku taktiež rozhľadňa, avšak bola odstránená v 40. rokoch.

Pamätník na Murmanovej výšine
Murmanova výšina v minulosti. Foto: Vydavateľstvo Dajama.

Dominantou pozemku je granitový pamätník, ktorý pripomína smutnú etapu našich dejín – prvú svetovú vojnu. Je venovaný obetiam vojny a bol osadený v roku 1920.

V jeho spodnej časti sú štyri levy, vďaka čomu ho pozná mnoho Bratislavčanov aj pod názvom „U štyroch levov“. Spredu vidieť nápis 1914 – 1918.

Murmanova výšina
Súčasný vzhľad pamätníka. Foto: Facebook/ Tanja von Preßburg

Združenie tvrdí, že pamätník možno spojiť so súsoším Márie Terézie. Pamätník je údajne vyrobený z jeho podstavca.

Pripomienka vojny

Na Murmanovej výšine sa každoročne 11. novembra organizovalo stretnutie Devínskej brány a ministerstva obrany. Počas pietnej spomienky spoločne kládli na pamätník vence.

Pietny akt práve v tento deň je symbolický. Počas 11. novembra 1918 bolo totiž v Compiègnskom lese podpísané prímerie a ukončila sa prvá svetová vojna.

Spomienky Bratislavčanov

Na zabudnutý pamätník má spomienky mnoho Bratislavčanov, s ktorými sa podelili na Facebooku Stará Bratislava na fotografiách a obrazoch – BratislavaDen.sk.

Miesto zvykli navštevovať najmä ako deti. „Bývala som hneď pri Murmanovej výšine, hrávali sme sa tam denno denne, roky 1953 – 1960, z toho kopca sme sa sánkovali až dolu Novosvetskou ulicou ku konečnej trolejbusu, krásne detstvo,“ zaspomínala si pani Zdenka.

Pani Jana chodila na výšinu v čase, keď bola ešte riadne zarastená zeleňou, čo bolo výhodou počas hry na skrývačku. Niektorí diskutujúci poznamenali, že súčasný vzhľad miesta stratil svoje pôvodné čaro pre okolitú výstavbu.

Poznáte Murmanovu výšinu?

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk