Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Vizualizacia vitazneho navrhu_mib.jpg
3
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Metropolitný inštitút Bratislavy
16. januára 2021 Správy BratislavaVýstavba a developerské projekty Bratislava od BratislavaDen.skTS BratislavaDen.sk, SITA Diskusia()

Foto: Pozrite sa s nami, ako bude vyzerať nové komunitné nájomné bývanie pre seniorov v Prievoze

Víťazný návrh predstavuje 8 menších objektov prepojených novovytvoreným centrálnym nádvorím.

Architektonická súťaž na vytvorenie návrhu pre nájomný bytový súbor určený pre seniorov na Parkovej ulici v Prievoze bola vyhlásená hlavným mestom, Metropolitným inštitútom Bratislavy (MIB) a METRO v októbri. Teraz poznáme víťaza, ktorý vybrala odborná porota z 56 návrhov. Je ním návrh z dielne tímu Superatelier.

Nájomný bytový súbor pre seniorov má vzniknúť v pokojnej lokalite v blízkosti rodinných domov a Csákyho kaštieľa.

Reakcia na prostredie

Víťazný návrh citlivo, ale zároveň presvedčivo reaguje na existujúce prostredie. Vďaka jeho menšej mierke nekonkuruje objektu kaštieľa, nenarúša parkový charakter jeho okolia a pritom stále umožňuje vznik dostatočného množstva kvalitných bytov,“ povedal riaditeľ sekcie súťaží MIB Peter Lényi.

Vizualizacia vitazneho navrhu najomne byvanie seniori 3.jpg
Foto: Metropolitný inštitút Bratislavy

Návrh obsahuje 8 menších objektov usporiadaných tak, aby vytvárali prirodzený priehľad na kaštieľ od vstupu do územia. Ako informoval MIB, využitie pozemku v blízkosti kaštieľa je vyváženou odpoveďou na miestnu situáciu, keďže ten sa od 50. rokov využíva ako geriatrické sanatórium.

Požiadavky obyvateľov

Komunitný charakter návrhu prepája novovytvorené centrálne nádvorie zimnou záhradou, ktorá bude ponúkať širokú škálu aktivít. V nádvorí sa bude koncentrovať spoločenský život obyvateľov a obyvateliek, cez nádvorie budú zároveň aj vchádzať domov,“ vysvetlil MIB.

Vizualizacia vitazneho navrhu najomne byvanie seniori 2.jpg
Foto: Metropolitný inštitút Bratislavy

Porota tiež prihliadala aj na požiadavky susediacich obyvateľov, ktoré vzišli z participatívneho procesu, v ktorom susedia deklarovali, že preferujú nižšiu zástavbu a komornú atmosféru.

Komunitné zameranie

Víťazný návrh zároveň vytvára odkaz na objekty bývalých skleníkov a do projektu navrhuje aj nové skleníky, ktoré budú zároveň dopĺňať komunitné zameranie celého projektu.

Bude zabezpečený zber dažďovej vody zo striech, ktorá sa využíva v záhrade na polievanie rastlín a ako úžitková voda,“ doplnil MIB.

Vizualizacia vitazneho navrhu_mib.jpg
Foto: Metropolitný inštitút Bratislavy

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Diskusia

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

Sledujte novinky z Bratislavy na:

Facebooku BratislavaDen.sk
Instagrame @bratislavaden

...alebo ich odoberajte cez e-mail:
Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
X