Záhrada bude už od tohto víkendu prístupná každý deň, nielen počas víkendov ako doteraz.
Bratislava sprístupnila Prϋger-Wallnerovu záhradu v Starom Meste, plánuje tu vytvoriť komunitné projekty. „Prϋger-Wallnerova záhrada je prírodný areál, pri ktorého revitalizácii sa prihliadalo na zachovanie biotopu mokradí,“ informoval magistrát.
Plánuje tu aj vytvoriť komunitnú záhradu a centrum pre deti, školákov a rôzne školské aj mimoškolské aktivity. Všetky nové prvky by pre verejnosť mali sprístupniť do jesene tohto roka.
Záhrada bude už od tohto víkendu prístupná každý deň, nielen počas víkendov ako doteraz. V mesiacoch október až marec bude otvorená od 8.00 do 18.00, od apríla do septembra sa otváracie hodiny predĺžia do 20.00 hod.
Výnimočný charakter
Napriek tomu, že záhrada je v tesnej blízkosti Horského parku, priestor má iný charakter. „Záhrada je ideálna na komunitné využitie a ponúka možnosti, ktoré Horský park nemá. Našou snahou je vytvoriť tu priestor na oddych, vzdelávanie a komunitný život,“ vysvetlilo mesto.
„Otvorením Prϋger-Wallnerovej záhrady sprístupňujeme pre Bratislavčanov 2,5 hektára nového parku. Rozširujeme tak obľúbenú lokalitu Korzo Horský park, kde budú môcť rodiny s deťmi, ale aj športovci, či návštevníci plnohodnotne stráviť celý deň. V areáli záhrady pripravujeme program a aktivity, ktoré budú prepájať ľudí všetkých vekových kategórií,“ povedal primátor Bratislavy Matúš Vallo.
Projekt revitalizácie záhrady
Mesto začalo rozvíjať projekt revitalizácie záhrady v máji 2020, s podporou Nadácie VÚB. Práce však zabrzdila pandémia.
„V prvej fáze sme čistili hrubo zarastený a neprístupný areál. Nasledoval mobiliár, prvky pre zachovanie biodiverzity, vysádzanie nových stromov, kvetinových záhonov, detské ihrisko a komunitná záhrada,“ dodáva mesto.
Ekocentrum či letná čitáreň
Záhrada patriaca k Prügerovej vile mala v minulosti okrem okrasnej aj úžitkovú časť. „Úrodná pôda umožnila prežiť desaťročia mnohým ovocným stromom a kríkom. Aj preto v priestore vznikla komunitná záhrada v spolupráci s organizáciou Národný Trust n.o., v ktorej základy pestovateľských aktivít tvoria zásady prírodného pestovania,“ konštatoval magistrát, ktorý od začiatku júna rekonštruuje domček a skleníky, kde by malo vzniknúť komunitné centrum a ekocentrum či letná čitáreň s expozíciou.
„O konečnej podobe skleníkov diskutujeme. V jednom z nich bude priestor na odpočinok v kombinácii s výstavou. V ostatných skleníkoch by mala pribudnúť možnosť pestovať drobné ovocie a zeleninu,“ dodala samospráva.
Projekt Pekné miesta
Bratislavské kultúrne a informačné stredisko v spolupráci s Nadáciou mesta Bratislava, mestskými časťami a mestskými inštitúciami aktuálne pripravujú projekt Pekné miesta, ktorý mapuje zaujímavé verejné priestory a priestranstvá s existujúcim potenciálom pre realizáciu kultúrnych a komunitných podujatí.
„V tejto databáze je vedená aj Prϋger-Wallnerova záhrada, kde by mali byť prvé podujatia už v rámci Kultúrneho leta. Záhrada bude tiež súčasťou plánovaného podujatia Víkend otvorených parkov a záhrad (25. až 27. júna),“ uzavrelo mesto. Viac informácií je dostupných na tejto stránke.