FOTO: Pred 89 rokmi preletela ponad Bratislavu vzácna vzducholoď, zvedavci vybiehali von v nočných úboroch

Vzducholoď z roku 1931
Foto: Facebook/ Prešpurčina ešče nezgegla

Vzducholoď letela z Viedne v roku 1931. Nebola prvou vzducholoďou, ktorú Bratislavčania videli.

Vzducholode boli na začiatku 20. storočia novinkou, ktorá ohúrila verejnosť. Vidieť ju na oblohe bolo pre vtedajších ľudí zážitkom a zároveň vzácnosťou. Bratislavčania si mohli vychutnať pohľad na vzducholoď, ktorá preletela ponad hlavné mesto, v nedeľu 12. júla 1931 v skorých ranných hodinách.

Vzducholoď z roku 1931
Vzducholoď z roku 1931. Foto: Facebook/ Prešpurčina ešče nezgegla

„Nad Bratislavu dorazila presne o 6.00 hod. ráno od severozápadu, preletela nad hradom, ponad územie Starého Mesta popri Dunaji východným smerom, obletela mesto a niekde medzi Tehelným poľom a Hlavnou stanicou sa obrátila a opäť preletela ponad mesto južným smerom. Odletela cez Berg na Burgenland a Šopron. Nad Bratislavou zhodila letáky, na ktorých bol pozdrav mestu, určený najmä jeho nemeckému obyvateľstvu. Napriek včasnej rannej dobe príletu boli ulice mesta naplnené zvedavcami, ktorých vyháňal z príbytkov von silný rachot motorov tohto vzdušného obra. A miestna tlač sa pozastavila aj nad tým, že mnohí ľudia vybiehali na ulicu v nočných úboroch, prípadne iba v spodnej bielizni, pričom mnohí panikárili aj preto, že nevedeli o aký úkaz vlastne ide,“ opísal Ján Vyhnánek na Facebooku. Dané poznatky nadobudol na základe vlastného výskumu dobovej tlače.

Nad hlavným mestom sa objavila vzducholoď modelu LZ 127 Graf Zeppelin s kormidelníkom Hugom Eckenerom. Hugo prijal pozvanie bratislavského denníka Neue Pressburger Tagblatt, aby prišiel na návštevu do hlavného mesta z Viedne a zúčastnil sa tu oficiálnych leteckých osláv Rakúska.

Základné údaje o vzducholodi nad Bratislavou z roku 1931:

• Prvý vzlet: rok 1928
• Dĺžka: 236 metrov
• Rýchlosť: 115 – 130 km/hodina
• Dolet: 12-tisíc kilometrov
• Celkový prepravený počet cestujúcich: cca 34-tisíc

Koniec vzducholode nastal v roku 1940. Na príkaz ministra letectva Hermanna Göringa bola rozobratá.

Vzducholoď z roku 1931 nebola prvou vzducholoďou, ktorá preletela ponad hlavné mesto. Ešte pred „zeppelinom“ obyvatelia videli v roku 1909 nad Bratislavou preletieť inú vzducholoď, ktorú sa podarilo taktiež zvečniť na dobových fotografiách. Išlo o vzducholoď modelu Parseval PL 4 slúžiacu v rakúsko-uhorskom letectve.

Vzducholoď z roku 1909
Fotografia vznikla v roku 1909. Foto: Facebook/ Prešpurčina ešče nezgegla
Vzducholoď z roku 1909
Fotografia vznikla v roku 1909. Foto: Facebook/ Prešpurčina ešče nezgegla

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk