FOTO: Približne tisíc demonštrantov žiadalo pred NR SR poslancov, aby nevyslovili dôveru vláde Petra Pellegriniho

Protest proti vysloveniu dôvery vláde
SITA

Približne tisíc demonštrantov žiadalo v pondelok pred Národnou radou SR poslancov, aby nevyslovili dôveru vláde Petra Pellegriniho. Dav viackrát skandoval: „Predčasné voľby.“ či „Gašpar dole.“ Zhromaždenie sa začalo približne o 17.10 hod. Organizovali ho viacerí organizátori minuloročných protikorupčných pochodov.

Hneď v úvode herečka Táňa Pauhofová prečítala list od rodín zavraždených – novinára Jána Kuciaka a jeho partnerky Martiny Kušnírovej. V liste sa uvádza, že v tejto vláde nie je nič nové, politici si len vymenili stoličky a predstavenie pokračuje ďalej. Rodiny zavraždených zdôraznili, že neveria policajnému prezidentovi Tiborovi Gašparovi.

K protestujúcim prehovoril aj herec Matej Landl, ktorý prečítal výzvu Žiadame kultúrny reparát. Vo výzve požadujú demisiu ministerky kultúry Ľubice Laššákovej. „Dokážte kvalifikovanou nomináciou na post ministra kultúry, že ste pochopili, o čo ide: o kompetentnosť, dôveryhodnosť a morálnu integritu,“ uvádza sa vo výzve. Landl zdôraznil, že signatári výzvy nechcú meniť výsledky parlamentných volieb, ale chcú zodpovedné správanie. „Ulica je pokojná, ale prestaňte sa jej vysmievať,“ vyhlásil.

Stretnutie s Dankom

Predseda NR SR Andrej Danko prijal hlavných organizátorov protestného zhromaždenia pred parlamentom.

Som veľmi rád, že som mal tú možnosť vypočuť si ich požiadavky. A je naozaj niekedy veľmi dôležité vnímať tie veci aj z opačného brehu, povedal novinárom. Ako pokračoval predseda parlamentu, tak ako priebeh demonštrácie, tak aj stretnutie bolo dôstojné a otvorené. Danko zároveň poďakoval ľuďom, ktorí sa zúčastnili na proteste, za to, že bol dôstojný a slušný.

Organizátori po stretnutí s predsedom parlamentu zhodnotili, že viedli konštruktívny a úprimný dialóg aj napriek tomu, že sa ich názory v niektorých témach rozchádzajú. Stretnutie trvalo zhruba dve hodiny.Pán Danko sa nám snažil vysvetliť, že funguje v koalícii. A že teda vždy je to o hľadaní nejakých kompromisov, informovali organizátori na brífingu.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk