Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
BRATISLAVA: Prehliadka Bratislavského hradu
10
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
SITA
23. júna 2016 Zaujímavosti od BratislavaDen.sk© BratislavaDen.sk, iDen Media s.r.o.

FOTO: Priestory Bratislavského hradu zrekonštruovali, takto po novom vyzerá

Na Bratislavskom hrade pred slovenským predsedníctvom v Rade EÚ finišujú práce na jeho rekonštrukcii. Celá stavba bude dokončená v pôvodnom rozpočte 21,475 milióna eur, k čomu treba prirátať jeden dodatok z roku 2014 vo výške 1,475 milióna eur. Rozpočet však ešte nie je definitívny. Pracuje sa totiž na ochrane nájdených pamiatok.

„Prezentácia pamiatok je vypracovaná, do konca roka bude verejné obstarávanie na kryciu stavbu archeologických nálezov,“ povedal kancelár NR SR Daniel Guspan s tým, že tá by sa mala začať stavať v roku 2017. Predpokladaná hodnota zákazky je 2,5 milióna eur. Výskumom v severnej časti Zimnej jazdiarne bola totiž odokrytá deštruovaná časť keltsko-rímskej murovanej stavby obdĺžnikového pôdorysu so zachovanými interiérovými omietkami a interiérovými podlahami spolu s nálezom pokladu pätnástich zlatých a siedmich strieborných keltských mincí.

K definitívnemu dokončeniu rekonštrukcie chýba ešte úprava Zimnej jazdiarne. „Finišujeme s interiérovými prácami. Robia sa drevené obklady, montuje sa technika, rozvody,“ povedal Guspan. Do siedmich týždňov má byť dokončená aj táto časť. „Teda bude to hotové do parlamentnej dimenzie predsedníctva Slovenska v Rade EÚ. Od 1. septembra bude celý komplex funkčný a k dispozícii parlamentu a ministerstvám,“ povedal.

Hrad je z 80 percent prenajatý Slovenskému národnému múzeu, teda 80 percent priestorov bude bežne dostupných verejnosti s výnimkou dátumov, keď sa budú konať podujatia v súvislosti so slovenským predsedníctvom.

Cieľom rekonštrukcie bolo uviesť hradný palác a celý areál do podoby, ktorá bude nadväzovať na poslednú barokovú etapu prirodzeného historického vývoja pred veľkým požiarom v roku 1811, keď požiar zničil objekty záhradného pavilónu a Zimnej jazdiarne. Zároveň mala obnova rešpektovať a zachovať historické hodnoty s dôrazom na najvýznamnejšie obdobia.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X