FOTO: Slovensko sa lúči s prvým porevolučným prezidentom Slovenskej republiky

POHREB: Rozlúčka s bývalým prezidentom SR
SITA

Prvý slovenský prezident Michal Kováč zomrel v stredu 5. októbra vo veku 86 rokov. Vo štvrtok 13. októbra sa s ním lúči celé Slovensko.

Z bratislavského hradu sa smútočný sprievod s truhlou s telom prezidenta Michala Kováča presúval na lafete delostreleckej húfnice. Popri lafete pochodovali príslušníci Čestnej stráže prezidenta SR. Sprievod smeroval cez ulicu Palisády do Prezidentského paláca, kde sa o 13. hodine začal vojenský ceremoniál. Ulice, kadiaľ išiel smútočný sprievod, sú lemované čiernymi a štátnymi vlajkami. Lafeta je zahalená štátnou vlajkou SR a ťahalo ju vojenské vozidlo. V závere smútočného sprievodu pochodovali príslušníci troch vojenských útvarov: 60 vojakov pozemných síl, 60 vojakov vzdušných síl a 60 vojakov špeciálnych síl.

Počas poslednej rozlúčky na nádvorí Prezidentského paláca, po hymne a minúte ticha, vypálili z nábrežia Dunaja 20 delostreleckých sálv. Po rozlúčke v Prezidentskom paláci previezli telesné pozostatky Michala Kováča na civilnom vozidle na zádušnú omšu do Dómu sv. Martina, kam je pozvaná aj verejnosť. Pri Dóme sv. Martina je umiestnená veľkoplošná obrazovka, ktorá vysiela celý priebeh štátneho pohrebu od 11. hodiny.

Zádušnú omšu bude celebrovať arcibiskup Stanislav Zvolenský. Slovom budú na prezidenta Michala Kováča spomínať prezident Andrej Kiska, bývalý poradca prezidenta Pavol Demeš a nevlastný brat prezidenta, historik Dušan Kováč. Prezidenta Michala Kováča pochovajú na Ondrejskom cintoríne len za prítomnosti rodiny a pozvaných.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk