Videli ste už glóbus, kde je Československo celým svetom, mapy, kde sa naše krajiny premiestnili niekam do vôd Tichého oceána a netradične využité, kedysi platné mince? Výstava v jednej z bratislavských galérií ponúka tak trochu odlišný, umelecký pohľad na blízke spolužitie Čechov a Slovákov.
Výstava ôsmich umelcov
Storočnica vzniku Československa, polstoročie od 21. augusta 1968, a vôbec, všeobecné historické prepojenie, je aktuálne ústredným motívom viacerých podujatí. Bratislavská Galéria 19 taktiež ponúka československé menu. Ide o tvorbu ôsmich autorov, ktorí, ako sa píše v úvode výstavy: „… začiatky, prvé vzostupy, ale i veľkú časť profesionálneho života prežili v socialistickom Československu.“
Očami redakcie
Redakcia si bola prezrieť výstavu na vlastné oči. Nechali sme sa opantať umením v spojení s mapami či vlajkami Československa. Umelci poňali svoju prácu svojsky a dokázali prepojiť symboly s našou bývalou republikou naozaj unikátne. Veď kedy vám učiteľka geografie ukázala glóbus, ktorým ako točíte, tak točíte, stále ste v rodnej krajine. A povedali vám niekedy, že ideálnym zabezpečením rekreácie vtedajších Čechoslovákov mohli byť dva samostatné ostrovy v Tichom oceáne, ale samozrejme presťahované tak, aby boli blízko seba?
Nájsť tu možno dávku nadsadenia. Originálne umelecké hry s vlajkou ako štátnym symbolom prezrádzajú zároveň nádych irónie i silu vzájomného spolužitia.
Nechýbalo ani plastické znázornenie augusta 1968. No a umelecky sa dá poňať dokonca i historické hokejové víťazstvo ČSSR nad ZSSR. Stopy našej histórie nevymažeme a uvedomovali si to aj samotní umelci, keď tvorili svoje diela.
Výstava do konca októbra
Umelecké stvárnenia československého odkazu sú pre verejnosť prístupné v Galérii 19 do 28. októbra 2018. Svoje diela vystavujú Stano Filko, Július Koller, Jozef Jankovič, Otis Laubert, Rudolf Sikora, Juraj Meliš, Ľubomír Ďurček a Peter Kalmus.