Foto: Súčasťou jazera Rohlík sa stane aj Pamätník obetiam pandémie, pripravujú zlepšenia

Vizualizacia z architektonickej studie pre obnovu okolia jazera rohlik v ruzinove zdroj mib 5.jpg
Foto: Metropolitný inštitút Bratislavy

Súčasťou jazera sa stane aj Pamätník obetiam pandémie, ktorý vzišiel z výtvarno-architektonickej súťaže.

Bratislava predstavila výsledky architektonickej štúdie na jazero Rohlík v Ružinove. Ako informovala Annamária Krchňavá z Metropolitného inštitútu Bratislavy (MIB), architekti z ateliérov Atrium architekti, ARZ a LIVINARK v štúdii navrhli, ako zlepšia verejný priestor pri jazere bez toho, aby narušili jeho prírodnú atmosféru.

V areáli pribudnú chodníčky, vďaka ktorým sa návštevníci budú môcť prejsť okolo celého jazera,“ uviedla Krchňavá s tým, že to nie je možné, pretože časť brehu je oplotená.

Súčasťou jazera sa stane aj Pamätník obetiam pandémie, ktorý vzišiel z výtvarno-architektonickej súťaže. Na revitalizácii spolupracuje hlavné mesto, MIB, mestská časť Ružinov a Ružinovská nemocnica.

Chýbajú tu priestory

Ružinovské jazero, ktoré miestni nazývajú Rohlík, čaká v blízkej dobe revitalizácia. Na základe participatívneho prieskumu MIB, na ktorom sa zúčastnilo viac ako 2-tisíc obyvateľov z blízkeho okolia, tu návštevníkom chýbajú udržiavané chodníky, osvetlenie aj verejné priestory určené pre psičkárov, športovcov, rybárov, seniorov či rodičov s deťmi.

Vizualizacia z architektonickej studie pre obnovu okolia jazera rohlik v ruzinove zdroj mib 1.jpg
Foto: Metropolitný inštitút Bratislavy

Navrhované úpravy majú areál rozdeliť do funkčných celkov, vďaka čomu vzniknú atraktívne verejné priestory pre rodičov s deťmi, športovcov, psičkárov či seniorov. Predíde sa tak častým konfliktom medzi návštevníkmi, ktoré sa tu, žiaľ, dejú,“ vysvetlil riaditeľ Sekcie tvorby mestských priestorov z MIB Marcel Dzurilla.

Ssieť siedmich mól a chodníkov

Architekti v štúdií navrhujú vytvoriť sieť siedmich mól a chodníkov okolo celého jazera. „Architekti kládli veľký dôraz na autentický prírodný charakter celého areálu. Okrem novej výsadby stromov pribudne aj mokraď a špeciálna oddychová záhrada v tesnej blízkosti nemocnice, ktorá bude určená zdravotníkom, pacientom a ich rodinným príslušníkom na relax či terapiu,“ priblížila Krchňavá.

Pôjde o citlivé zásahy, ktoré podporia biodiverzitu a rozvoj fauny i flóry. Minimalistický mobiliár na sedenie nebude pôsobiť dominantne, ale skôr splynie s okolím. „Pri navrhovaní týchto zmien architekti rešpektovali závery z participácie, z ktorých vzišlo, že ľudia nechcú, aby tu vzniklo druhé Štrkovecké jazero,“ doplnila.

Pamätník obetiam COVID-19

Priestor okolia jazera Rohlík bol zároveň zvolený za vhodnú lokalitu pre pamätník obetiam ochorenia COVID-19. Jeho podoba vzišla z výtvarno-architektonickej súťaže, ktorú vyhlásili v auguste tohto roka. Za víťazným návrhom umeleckého diela, ktoré má pripomínať obete pandémie, stojí český architekt Radek Taláš.

Vizualizacia z architektonickej studie pre obnovu okolia jazera rohlik v ruzinove zdroj mib 4.jpg
Foto: Metropolitný inštitút Bratislavy

Ponúkol nadčasovú ideu v podobe vĺn na vodnej hladine jazera. Na siedmich mólach, ktoré vzniknú v okolí jazera v rámci plánovanej revitalizácie, navrhol inštalovať zariadenia, ktoré dokážu rozvlniť hladinu jazera,“ vysvetlila Krchňavá. Vlny aktivuje človek tým, že sa postaví na vyznačené miesto na móle. Podľa slov autora môžu vlny symbolizovať náhlu hrozbu, ale aj liečenie rán.

Nadväzuje na štúdiu

Víťazný návrh nadväzuje na architektonickú štúdiu areálu ružinovského jazera, čo bola jedna z kľúčových podmienok v súťažnom zadaní. „Samotná realizácia pamätníka je preto úzko prepojená na revitalizáciu okolia jazera,“ spresnila Krchňavá.

Počas budúceho roka architekti dopracujú projektovú dokumentáciu pre obnovu jazera Rohlík, na základe ktorej bližšie určia finančný rozpočet, a tiež časový harmonogram stavebných prác.

S revitalizáciou začnú najskôr v roku 2024 a bude rozdelená do etáp. Revitalizácia okolia jazera Rohlík je jeden z projektov z celomestského programu Živé miesta.

Vizualizacia z architektonickej studie pre obnovu okolia jazera rohlik v ruzinove zdroj mib 5.jpg
Foto: Metropolitný inštitút Bratislavy
Obete pandemie budu pripominat vlny na ruzinovskom jazere. vitazny navrh pochadza od architekta radeka talasa 2.jpg
Foto: Metropolitný inštitút Bratislavy

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk