Foto: Toto je víťazný návrh na obnovu historických kúpeľov Grössling

Obnova legendarne kupele grossling kolaz titulka.jpg
Foto: www.facebook.com - koláž BratislavaDen.sk

Víťazný návrh prinavráti pôvodný vstup do kúpeľov z roku 1895 na nárožie Medenej a Kúpeľnej ulice.

Bratislava predstavila víťaza architektonickej súťaže na obnovu historických kúpeľov Grössling. Je ním architektonický tím z Florencie OPPS Architettura.

Po 25 rokoch od zatvorenia kúpeľov, začneme s ich obnovou. Celý priestor bude po obnove otvorený verejnosti, pribudnú nové bazény a sauny, rovnako ako úplne nové funkcie vďaka presťahovaniu Mestskej knižnice do bývalej administratívnej časti,“ uviedli zástupcovia magistrátu na dnešnej tlačovej konferencii.

Obnova legendarne kupele grossling 1.jpg
Foto: https://www.facebook.com/Bratislava.sk/posts/3706280346101642

V areáli nebudú chýbať ani masáže alebo rekreačný vonkajší bazén a ďalšie služby podporujúce kúpeľný zážitok pre verejnosť,“ dodal primátor Matúš Vallo.

Obnova najstaršieho bazéna

Víťazný návrh prinavráti pôvodný vstup do kúpeľov z roku 1895 na nárožie Medenej a Kúpeľnej ulice. Autori počítajú tiež s obnovou najstaršieho bazéna, ktorý zasypali pri prestavbe kúpeľov v štyridsiatych rokoch minulého storočia.

Návrh vytvára samostatnú saunovú zónu, miesta na masáže a kúpeľné služby či vonkajší bazén,“ vymenoval magistrát.

Obnovia sa tri sedacie bazény, pribudne k nim parná sauna a fínska sauna, ktorá bude napojená na plavecký bazén. Pri budove vznikne mestský park.

Náklady na obnovu

Mesto odhaduje náklady na obnovu kúpeľov na približne 14 miliónov eur, pričom financovať bude projektovú dokumentáciu a do projektu vloží svoju budovu.

Obnova legendarne kupele grossling 2.jpg
Foto: https://www.facebook.com/Bratislava.sk/posts/3706280346101642

Za účelom samotnej obnovy plánuje magistrát založiť akciovú spoločnosť a vziať si pôžičku. Hlavné mesto predpokladá, že na jar budúceho roka by sa mohlo začať s revitalizáciou parčíka, obnova budovy kúpeľov by sa mala začať približne na jar roku 2022.

Predbežný termín otvorenia kúpeľov pre verejnosť je v roku 2025. Kapacita kúpeľov by mala byť približne 140 ľudí, kapacita sáun zhruba 70 ľudí.

Stretávací bod

Magistrát na projekte pracuje dva roky, architektonickú súťaž organizoval Metropolitný inštitút Bratislavy od jari tohto roku.

Obnova legendarne kupele grossling 3.jpg
Foto: https://www.facebook.com/Bratislava.sk/posts/3706280346101642

Do medzinárodnej architektonickej súťaže prišlo v prvom kole 77 návrhov zo 17 krajín z celého sveta. Od leta do vyhodnotenia súťaže na návrhoch pracovalo päť postupujúcich tímov.

Od svojho vzniku v 19. storočí boli kúpele okrem miesta pre očistu aj dôležitým spoločenským stretávacím bodom. Posledných 25 rokov, žiaľ, chátrali. Ide pritom o jednu z posledných nezrekonštruovaných národných kultúrnych pamiatok v centre Bratislavy,“ uzavrelo mesto.

Obnova legendarne kupele grossling 4.jpg
Foto: https://www.facebook.com/Bratislava.sk/posts/3706280346101642
Obnova legendarne kupele grossling 5.jpg
Foto: https://www.facebook.com/Bratislava.sk/posts/3706280346101642

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk