Foto: Toto je víťazný návrh na rekonštrukciu areálu Snežienka na Železnej studničke

Nova snezienka vitaz 2.jpg
Foto: Nové Mesto

V novej budove bude reštaurácia, požičovňa bicyklov či herňa pre deti.

Ideová urbanisticko-architektonická súťaž na novú podobu bývalej výletnej reštaurácie Snežienka na Železnej studničke v bratislavskej mestskej časti Nové Mesto, vrátane návrhu na revitalizáciu jej zázemia, má svojho víťaza.

Porota zložená zo zástupcov mestskej časti a Slovenskej komory architektov aj s pomocou konzultantov z Mestských lesov v Bratislave a Metropolitného inštitútu Bratislavy vybrala za víťazný návrh architektov Martina Smereka, Petra Kuklicu a Juraja Hubinského. Informoval o tom hovorca Nového Mesta Marek Tettinger.

Stara snezienka 2.jpeg
Foto: Nové Mesto

Na prízemí novej budovy je navrhnutá reštaurácia, infocentrum s viacúčelovou sálou a požičovňa bicyklov so servisom pre cyklistov, ktorí jazdia v priľahlom bike-areáli alebo len prechádzajú okolo. Na poschodí nájdu návštevníci galériu, študovňu a detskú herňu.

Spojením týchto priestorov môže vzniknúť veľký priestor vhodný pre väčšie podujatia, ako napríklad prednášky o prírode, workshopy, konferenčné podujatia, skupinové cvičenia alebo rôzne ďalšie interiérové aktivity,“ uviedol Tettinger. Súťažný návrh počíta so zachytávaním dažďovej vody a jej využívaním na splachovanie toaliet a zavlažovanie zelene.

Stara snezienka 1.jpg
Foto: Nové Mesto

Členovia poroty vyzdvihli aj prevádzkové súvislosti návrhu a riešenie nového objektu Snežienky ako drevostavby. Navrhnuté riešenie drevostavby môže eliminovať prípadné negatívne vplyvy výstavby Snežienky na prírodné prostredie, keďže drevostavba môže byť realizovaná ako „skladačka“ prvkov zhotovených mimo lokality realizácie.

Porota však vyjadrila aj obavu, že navrhnutý objekt so svojím zázemím môže byť vzhľadom na svoje materiálové riešenie finančne náročnejší na výstavbu.

Návrh ponúkol vytvorenie nového reprezentatívneho objektu, ale aj nového „genia loci“, ktorý by bol jasne identifikovateľný s lokalitou Snežienka. Jednoznačne a principiálne oceneným bol návrh ‚horizontality‘ navrhnutej novej terasy, ktorá by okrem komunikačných možností a príležitostí ponúkla aj možnosti ochrany návštevníkov pred nepriazňami počasia,“ povedal predseda súťažnej komisie Peter Vaškovič.

Nova snezienka vitaz 2.jpg
Foto: Nové Mesto

Na druhom mieste sa umiestnil návrh architektov Zuzany Benkovej, Andreja Kociana a Tomáša Lučkaniča, ktorý okrem iného obsahuje návrh vytvorenia nového verejného priestoru, prírodného amfiteátra. Porota ocenila, že v návrhu boli funkčne, ale aj objektovo oddelené prevádzky verejných služieb od prevádzok komerčných.

Tretí v súťaži skončil návrh, ktorý vypracovali architekti Martin Donoval, František Dorko, Zuzana Kopiláková, Pavol Vadkerti a Marek Kľučár. Porota v ňom ocenila veľkú variabilitu navrhnutých priestorov, ktoré sa dajú bez väčších problémov prispôsobovať aktuálnym potrebám návštevníkov budovy a jej zázemia.

Súťažné podmienky si vyzdvihlo 47 záujemcov, víťaza vyberala komisia z trinástich odovzdaných návrhov. Zámer vyhlásenia verejnej anonymnej súťaže návrhov na najvhodnejšie riešenie oživenia a obnovy, respektíve novostavby objektu Snežienka a jeho bezprostredného zázemia schválilo koncom septembra novomestské miestne zastupiteľstvo.

Nova snezienka vitaz 3.jpg
Foto: Nové Mesto

Súťažné podmienky nastavili jasné a prísne mantinely potenciálnych návrhov. Samospráva zároveň rieši aj osud samotného chátrajúceho skeletu, ktorý zostal po bývalej obľúbenej reštaurácii.

S vedením hlavného mesta Bratislavy a Bratislavského samosprávneho kraja vedie mestská časť Nové Mesto rokovania, na ktorých magistrát aj župa potvrdili záujem finančne pomôcť pri odstránení skeletu.

V roku 2006 ruiny Snežienky prenajali vtedajší novomestskí poslanci spoločnosti Snowdrop na 99 rokov, pričom firma tu chcela postaviť hotel. „Bol som proti výstavbe viacpodlažného hotela ešte ako aktivista a po nástupe do funkcie starostu som ho definitívne zastavil,“ povedal starosta Nového Mesta Rudolf Kusý. Keď nájomca prestal platiť nájom, samospráva od zmluvy odstúpila a odvtedy sa o torzo stará sama.

Nova snezienka vitaz 4.jpg
Foto: Nové Mesto

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk