Foto: V areáli na Bottovej ulici otvorili veľkokapacitné asistenčné centrum pomoci pre utečencov z Ukrajiny

Velkokapacitne centrum pomoci ukrajina.jpg

Centrum zriadilo hlavné mesto v spolupráci so štátom, neziskovým a súkromným sektorom.

V areáli bývalej dočasnej autobusovej stanice na Bottovej ulici v Bratislave otvorili veľkokapacitné asistenčné centrum pomoci pre utečencov z Ukrajiny. Na tlačovej konferencii o tom informoval primátor Bratislavy Matúš Vallo spolu so zástupcami štátnych inštitúcií.

Centrum zriadilo hlavné mesto v spolupráci so štátom, neziskovým a súkromným sektorom. Bude fungovať nepretržite a je dimenzované tak, aby zvládlo poskytnúť podporu pre 2 500 ľudí denne.

Pomoc i oddych

Novootvorené centrum poskytne utečencom 25 pracovísk cudzineckej polície, ktorá vydáva štatút dočasného útočiska, právne poradenstvo, psycho-sociálnu a zdravotnú pomoc, priestory na oddych, vrátane zázemia pre deti, či občerstvenie a zázemie pre hygienu.

Velkokapacitne centrum pomoci ukrajina 6.jpg

Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny má priamo na mieste spracovávať žiadosti o dávky v hmotnej núdzi a prepojenie na sociálnu kuratelu, denne tu bude pomáhať 220 pracovníkov mesta, úradov, organizácií a dobrovoľníkov.

Dočasné útočisko

V Bratislave doteraz získalo štatút dočasného útočiska 11 848 ľudí.

Velkokapacitne centrum pomoci ukrajina 5.jpg

Ruská invázia na Ukrajinu vyhnala milióny ľudí zo svojich domovov a bezpečné útočisko hľadajú aj v Bratislave. Hneď v prvých dňoch po začiatku invázie sme na hlavnej vlakovej stanici v spolupráci s mimovládnymi organizáciami železnicami a Okresným úradom Bratislava zriadili bod prvého kontaktu a podpory pre ľudí utekajúcich z Ukrajiny, kde sme pomohli už viac ako 15-tisíc ľuďom z Ukrajiny a pomohli ubytovať viac ako 2-tisíc z nich,“ uviedol primátor Matúš Vallo.

Zriadenie centra

Väčšinu nákladov na prevádzku centra bude preplácať štát, ktorý má na starosti zabezpečenie ubytovania pre ľudí z Ukrajiny.

Velkokapacitne centrum pomoci ukrajina 4.jpg

Zriadenie centra je výsledkom spolupráce magistrátu, štátnych inštitúcií (Úrad hraničnej a cudzineckej polície, Okresný úrad v Bratislave, Hasičský a záchranný zbor, Policajný zbor, Úrad sociálnych vecí a rodiny, Migračný úrad MV SR, Centrum právnej pomoci MS SR), mimovládnych organizácií, spoločnosti HB Reavis, ktorá poskytla priestory, ako aj ďalších súkromných firiem, ktoré prispeli finančne, materiálne či dobrovoľníckou pomocou.

Velkokapacitne centrum pomoci ukrajina 3.jpg
Velkokapacitne centrum pomoci ukrajina 2.jpg
Velkokapacitne centrum pomoci ukrajina.jpg

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk