FOTO: V Bratislave otvorili Centrum pre obnovu rodiny

Centrum pre obnovu rodiny v Petržalke
Zľava: Generálny tajomník služobného úradu Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR Jozef Vančo, predseda organizácie Úsmev ako dar Jozef Mikloško a bratislavský arcibiskup Stanislav Zvolenský počas otvorenia Centra pre obnovu rodiny neziskovej organizácie Úsmev ako dar v Petržalke. Foto: SITA

Nezisková organizácia Úsmev ako dar v pondelok otvorila Centrum pre obnovu rodiny na Ševčenkovej ulici v Petržalke. Cieľom je poskytnúť dočasný domov rodičom v ťažkej životnej situácii, pomôcť im sa postaviť opäť na vlastné nohy a zabrániť umiestneniu ich detí do detských domov.

Organizácii sa podarilo zrekonštruovať štyri samostatné byty, kapacita je 17 osôb. Okrem strechy nad hlavou ponúkne krízové centrum klientom sociálne, psychologické či odborné poradenstvo, priblížil pri príležitosti otvorenia predseda Spoločnosti priateľov detí z detských domovov Úsmev ako dar Jozef Mikloško.

Centrum pre obnovu rodiny v Petržalke
Budova, v ktorej sídli Centrum pre obnovu rodiny neziskovej organizácie Úsmev ako dar. Foto: SITA

Podľa výskumov organizácie Úsmev ako dar by sa až 56 percent detí, ktoré žijú v ústavnej starostlivosti, mohlo vrátiť k rodičom, keby rodine niekto podal pomocnú ruku. „S Nadáciou DeDo sme vytvorili sieť centier Dorka, cieľom ktorej je pomôcť deťom, aby mohli vyrastať svoje detstvo nie v detskom domove, ale v rodinách. Aby sme pomohli zachrániť dieťa pred tým, ako je vyňaté, alebo aby sa čím skôr vrátilo naspäť do rodiny,“ vysvetlil Jozef Mikloško. Riaditeľka nového krízového centra Emília Bezáková dodala, že uprednostnené budú tie rodiny, ktoré chcú svoju situáciu zlepšiť.

Centrum pre obnovu rodiny v Petržalke
Pohľad do priestorov Centra pre obnovu rodiny. Foto: SITA

„Rodiny budú môcť pobudnúť v centre maximálne tri roky, s tým že počítame s obdobím zhruba pol roka, rok. Nikoho však nebudeme limitovať, záleží to na situácii v rodine,“ vysvetlila Bezáková. Cieľom centra je rodinám v núdzi umožniť vidinu lepšieho života.

Požehnanie priestorov

Kúpa budovy centra a jeho rekonštrukcia si vyžiadali 83 000 eur, projekt podporil aj Arcibiskupský úrad a Katolícke hnutie žien Slovenska, povedal Mikloško. Okrem bratislavského, ktoré otvorili v pondelok, pôsobia takéto krízové centrá už aj v Dunajskej Lužnej, Prešove, Košiciach a Zvolene „Pre našu budúcnosť a spoločnosť je kľúčová starostlivosť o rodiny. Keďže pozorujeme potrebu pomáhať tým, ktorí ťažkú životnú situáciu nevedia riešiť, je veľmi cenné, keď sú ľudia a inštitúcie, ktoré ich podporia a podajú im pomocnú ruku,“ zhodnotil bratislavský arcibiskup Stanislav Zvolenský, ktorý po otvorení požehnal priestory nového centra.

Centrum pre obnovu rodiny v Petržalke
Bratislavský arcibiskup Stanislav Zvolenský počas otvorenia Centra pre obnovu rodiny. Foto: SITA

S organizáciou Úsmev ako dar úzko spolupracuje aj ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny. „Ministerstvo s Úsmevom ako dar úzko spolupracuje na legislatíve a pri kuratele, ktorú v legislatíve tvoríme. Táto organizácia a Nadácia DeDo tvoria veľmi dôležitý projekt pre spoločnosť, za čo si zaslúžia podporu, a na ministerstve práce ju majú,“ vyhlásil generálny tajomník služobného úradu rezortu práce Jozef Vančo.

Centrum pre obnovu rodiny v Petržalke
Predseda organizácie Úsmev ako dar Jozef Mikloško. Foto: SITA

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk