Foto: V meste budú premávať nové rekordne dlhé trolejbusy s hybridným pohonom

Kolaz bratislava trolejbus dopravny podnik.jpg
Foto: Dopravný podnik Bratislava

Megatrolejbusy pomôžu po absolvovaní potrebných skúšok odbremeniť dopravne vyťaženú východnú časť Bratislavy.

V Bratislave budú jazdiť budú jazdiť rekordne dlhé trolejbusy s dĺžkou vyše 24 metrov. Majú hybridný pohon, dva harmonikové kĺby, tri články a ich kapacita je až 180 cestujúcich. Do bratislavského Depa Jurajov dvor dorazil prvý zo 16 týchto vozidiel.

Dopravný podnik Bratislava je tak vôbec prvým dopravcom v Česku aj na Slovensku, ktorý dopĺňa svoj vozidlový park o tieto rekordne dlhé trolejbusy, jedny z najdlhších na svete. Megatrolejbusy pomôžu po absolvovaní potrebných skúšok odbremeniť dopravne vyťaženú východnú časť Bratislavy.

Trolejbus megatrolejbus dopravný podnik bratislava .jpg
Foto: Dopravný podnik Bratislava

Podstatne skvalitnia cestovanie medzi Hlavnou stanicou, Miletičovou ulicou a Dolnými honmi. Nasadia ich už počas jesene na linku 71, ktorá dnes v rannej špičke premáva každých šesť minút a jej ďalšie intervalové posilnenie bolo technicky nereálne. Ponúkaná kapacita na sedenie teraz vzrastie o 20 percent, celková prepravná kapacita o takmer 50 percent.

Financie z eurofondov

Vozidlá typu Škoda-Solaris 24m dopravnému podniku dodáva na základe verejného obstarávania konzorcium firiem Solaris Bus & Coach sp. z o.o., Solaris Slovakia s.r.o. a Škoda Electric a.s. Nákup je financovaný z fondov Európskej únie prostredníctvom Operačného programu Integrovaná infraštruktúra.

Vo výbave trolejbusov nechýba výkonná klimatizácia, najnovšie informačné a bezpečnostné systémy či komfortne navrhnutý interiér. Trolejbusy majú aj batérie dobíjané priamo z trakčnej siete, vďaka ktorým môžu odjazdiť krátke vzdialenosti bez nutnosti pripojenia na trolejové vedenie.

Trolejbus megatrolejbus dopravný podnik bratislava
Foto: Dopravný podnik Bratislava

Ako uviedol primátor Bratislavy Matúš Vallo, „len pár dní potom, čo sme predstavili nové vodíkové autobusy, nové jednosmerné električky a hybridný trolejbus, môžeme dnes v Bratislave privítať aj nový, unikátny, 24-metrový dvojkĺbový megatrolejbus, ktorý dopravný podnik zaradí do svojej flotily vôbec ako prvý dopravca v rámci Česka a Slovenska. Veľmi sa z toho teším, že sa nám s vedením dopravného podniku darí takáto veľká obnova a ekologizácia vozidlového parku.“

Prešli testovaním

Predseda predstavenstva Dopravného podniku Bratislava Martin Rybanský doplnil, že takéto vozidlá už dávno jazdia v niektorých západných metropolách, no ich prevádzka nemá zatiaľ nikde v našich končinách obdobu. Pri testovaní v decembri 2020 si overili všetky jazdné vlastnosti tohto typu vozidla, ako aj prejazdnosť tratí v rámci bratislavskej trolejbusovej siete.

V praxi sa takýto typ trolejbusu v premávke správa podobne ako jednokĺbový, pretože zadná náprava takmer presne kopíruje trajektóriu tej v strednom článku vozidla. Pre ostatných účastníkov cestnej premávky sa tak nič nemení.

Trolejbus megatrolejbus dopravný podnik bratislava
Foto: Dopravný podnik Bratislava
Trolejbus megatrolejbus dopravný podnik bratislava
Foto: Dopravný podnik Bratislava

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk