FOTO: V Podunajských Biskupiciach protestovali ľudia proti nelegálnej skládke odpadov

Zhromažždenie proti nelegálnej skládke, Podunajské Biskupice
SITA

V mestskej časti Podunajské Biskupice na Lieskovskej ulici sa uskutočnilo v pondelok protestné zhromaždenie občanov za zatvorenie nelegálnej skládky odpadov spoločnosti Vassal EKO, s. r. o. Podľa občanov odpad, ktorý sa tam nachádza, poškodzuje pôdu a spodné vody na celom Žitnom ostrove.

Cieľom zhromaždenia bolo získať dostatočné množstvo podpisov a dosiahnuť tak zákaz užívania skládky, ktorá je podľa obyvateľov mestskej časti, ale aj vedenia samosprávy postavená načierno. Na zhromaždení sa zúčastnilo približne štyridsať ľudí vrátane starostky Podunajských Biskupíc Alžbety Ožvaldovej, poslankyne Národnej rady SR (NR SR) za stranu Sloboda a Solidarita Anny Zemanovej a poslanca NR SR Petra Marčeka, na ktorého podnet sa zhromaždenie konalo.

Zhromažždenie proti nelegálnej skládke
Prichádzajúce auto spoločnosti OLO na Lieskovskej ceste smerujúce do areálu skládky odpadov spoločnosti Vassal EKO. Foto: SITA

„K zhromaždeniu som sa pridala preto, lebo do parlamentu budem predkladať návrh zákona chránenej vodohospodárskej oblasti Žitný ostrov, ktorá je ohrozená znečisťovaním a jedným z ohrození sú aj takéto nelegálne skládky. Z môjho pohľadu je to preto nelegálna skládka, lebo na základe dokladov, ktoré som mala k dispozícii vidieť, že spoločnosť Vassal EKO s.r.o. na túto činnosť nemá povolenie,“ uviedla poslankyňa NR SR Anna Zemanová. Ako ďalej dodala, je to zároveň aj v súlade s rozhodnutím mestskej časti Podunajské Biskupice, kde sa píše o odstránení tejto čiernej skládky. „Podľa záberov z dronov sa na skládke nachádza všetko možné, od biologického odpadu cez iné znečisťujúce látky,“ zdôraznila Zemanová.

Zhromažždenie proti nelegálnej skládke
Pohľad na skládku odpadov počas zhromažždenia občanov za zatvorenie nelegálnej skládky odpadov spoločnosti Vassal EKO. Foto: SITA

Podľa starostky Podunajských Biskupíc Alžbety Ožvaldovej je odstránenie skládky úlohou okresného úradu odboru starostlivosti o životné prostredie, lebo ten vydáva na skládky odpadov rôzne povolenia alebo ich zamietne. „V tomto areáli nie sú povolenia, územné rozhodnutia ani stavebné povolenia na prevádzkovanie jednotlivých strojov, ani na jednotlivé objekty. Mestská časť tak už začala s oznámením o odstránení tejto stavby, respektíve o dodatočnom povolení. Ale dodatočné povolenie na to, čo je nelegálne, sa nevydáva,“ pripomenula Ožvaldová.

Poslanec NR SR Peter Marček sa na zhromaždení vyjadril, že ho informovali obyvatelia mestskej časti o tom, aký je skutočný stav na skládke. „Som prekvapený, že takú dlhú dobu môže takýto bordel existovať nielen tu, ale vôbec v Bratislave. Skládka, ktorá už dosahuje výšku takmer štvorposchodového domu, znečisťuje vodu, ktorá je na tomto území najkvalitnejšia, a som šokovaný z toho, že nikomu na tom nezáleží,“ uviedol Marček.

Zhromažždenie proti nelegálnej skládke
Zamestnanec OLO vchádza do areálu skládky odpadov. Foto: SITA

„Na pozemkoch Vassal Eko nie je žiadna skládka a rozhodne nie čierna. Kopec, o ktorom hovoríte, je tam minimálne 30 – 40 rokov. Ten pozemok nám nepatrí, je len priamo vedľa nášho. Naša firma robí recykláciu, odpad sa sem nezváža ‚navždy‘, ale len na spracovanie – teda iné firmy k nám privezú odpad, ktorý sa triedi a ďalej recykluje. To, čo sa zrecyklovať nedá, sa odváža do mestskej spaľovne. Aby sme stihli odpad spracovávať, recyklačná linka beží skoro nepretržite. Samozrejme, Bratislavastále rastie, produkuje sa oveľa viac odpadu, a práve preto už o niekoľko týždňov spustíme úplne novú a omnoho efektívnejšiu recyklačnú linku,“ uvádza sa v stanovisku spoločnosti Vassal EKO, ktoré poskytla hovorkyňa spoločnosti Vassal EKO Andrea Čurná.

Areál je oplotený a na plote visí ceduľa spoločnosti Vassal EKO.

Zhromažždenie proti nelegálnej skládke
Zhromažždenie občanov za zatvorenie nelegálnej skládky odpadov spoločnosti Vassal EKO na Lieskovskej ceste. Foto: SITA

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk