Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Petrzalka materska skola budova slnecnice.jpg
3
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Petržalka, Pavol Škápik - koláž BratislavaDen.sk
1. marca 2021 Správy BratislavaIné správy z Bratislavy od BratislavaDen.skSITA Diskusia()

Foto: V Slnečniciach by mohla pribudnúť materská škola, Petržalka plánuje kúpiť budovu

Veľká hustota bývania a obyvateľov v novej štvrti si vyžaduje dostatok verejnej infraštruktúry.

Bratislavská Petržalka chce kúpiť budovu pre novú materskú školu v Slnečniciach, očakáva spoluprácu developera. V tlačovej správe to uviedol predseda poslaneckého klubu Team Vallo pre Petržalku a miestny poslanec Pavol Škápik.

Zóna Slnečnice je novou veľkou časťou mestskej časti Petržalka. Jej rozvoj v podobe nových domov a bytov rýchlo napreduje a už teraz je možné pozorovať viacero neriešených problémov s touto lokalitou. S odhadovaným počtom 18-tisíc obyvateľov, ktorí budú žiť v približne 8 400 bytoch, ide o jednu z najväčších nových lokalít v Bratislave a aj na celom Slovensku,“ podotkol Škápik.

Dostatok verejnej infraštruktúry

Veľká hustota bývania a obyvateľov si podľa poslanca vyžaduje dostatok verejnej infraštruktúry.

A najmä v takejto novej výstavbe plnej mladých rodín s deťmi, dostatok miest v škôlkach a školách. Nedostatkom miest v škôlkach trpí celá Petržalka, preto urýchlené riešenie situácie si vyžaduje zapojenie a spoluprácu nielen samosprávy ale aj ochotu a vôľu developerov a samotných obyvateľov,“ myslí si Škápik.

Petrzalka materska skola budova slnecnice.jpg
Foto: Petržalka, Pavol Škápik

Obyvatelia Slnečníc svoj záujem či potrebu prejavili aj petíciou a samospráva aktívnymi rokovaniami s developerom. Prvým krokom v rámci rokovaní je ponuka od developerov na prenájom či kúpu budovy v zóne Viladomy.

Kúpa objektu

Poslanecký klub Team Vallo podporuje kúpu objektu a nie nájom. „Teraz máme v tomto území veľa mladých rodín, preto aj potreba miest v škôlkach je enormná. Táto demografická vlna sa bude do budúcna meniť a tým, že objekt bude v našom vlastníctve, bude samospráva ďaleko pružnejšie vedieť reagovať,“ poznamenal Škápik.

Cena za objekt má byť stanovená znalcom, nie samotným developerom.

Samospráva vytvorila developerom zmenou územného plánu podmienky na realizáciu novej štvrte. Developer si generuje veľmi slušný zisk na primárnej funkcii – výstavbe bytov. Preto pri kúpe akejkoľvek verejnoprospešnej nehnuteľnosti je nemorálne baviť sa o inej, developerom vygenerovanej cene, na ktorej si realizuje ďalší zisk,“ uviedol poslanec za Team Vallo Drahan Petrovič.

Združená základná a materská škola

Tento princíp chceme uplatňovať v pokračovaní Slnečníc aj ďalej, keďže tu pribudne ešte minimálne jedna škôlka a neskôr združená základná a materská škola. A samozrejme aj v iných podobných lokalitách, napríklad v projekte Nesto na Kopčianskej, resp. do budúcna na celom území Bratislavy,“ doplnil Petrovič.

Petrzalka materska skola budova slnecnice.jpg
Foto: Petržalka, Pavol Škápik

V súlade s tým bol na poslednom miestnom zastupiteľstve prijatý materiál, v ktorom poslanci schválili zámer kúpy a poverili starostu Jána Hrčku, aby rokoval s developerom o cene nehnuteľnosti stanovenej podľa znaleckého posudku. V budove by mohli vzniknúť štyri triedy materskej školy pre 80 až 90 detí.

Signál o spolupráci

Poslanci za Team Vallo na poslednom petržalskom zastupiteľstve odsúhlasili aj materiál, ktorým chcú dať developerom signál o spolupráci.

Prijali a odsúhlasili sme, že minimálne 80 percent zdrojov vyzbieraných na týchto územiach cez poplatok za rozvoj budeme vracať späť do týchto území za účelom budovania verejných materských a základných škôl. Vyzbierané financie teda nebudú použité v iných lokalitách Petržalky. Týmto ústretovým krokom očakávame racionálne návrhy a diskusiu s developermi k výstavbe verejných škôl a škôlok,“ uzavrel Škápik.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Diskusia

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X