Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Autovraky parkovanie aplikacia stare mesto.jpg
4
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Staré Mesto, maps.google.com - koláž BratislavaDen.sk
9. marca 2021 Správy BratislavaNovinky z Bratislavy od BratislavaDen.skSITA Diskusia()

Foto: V Starom Meste môžete teraz autovraky nahlasovať novým spôsobom

Mestská časť rieši ročne viac ako 40 vrakov na komunikáciách III. a IV. triedy, ktoré má v správe.

Staré Mesto spustilo nový systém na nahlasovanie autovrakov. V tlačovej správe o tom informoval hovorca mestskej časti Matej Števove.

Systém je súčasťou bezplatnej mobilnej aplikácie SOM Staré Mesto, je ho však možné nájsť aj na oficiálnych webových stránkach Starého Mesta,“ uviedol hovorca.

parkovanie vraky aplikácia stare mesto
Reprofoto: Staré Mesto

Cieľom novej aplikácie je získať lepší prehľad o vrakoch v mestskej časti a zefektívniť ich odstraňovanie,“ dodala starostka mestskej časti Zuzana Aufrichtová.

Desiatky vrakov

Staré Mesto rieši ročne viac ako 40 vrakov na komunikáciách III. a IV. triedy, ktoré má v správe.

Viac ako polovicu na základe výzvy odstránia sami majitelia, zvyšok musí dať odtiahnuť mestská časť. Ide o pomerne zdĺhavý proces, keďže doň vstupujú ďalšie úrady a orgány, na ktorých činnosť nemá mestská časť dosah,“ vysvetlil hovorca.

Nový systém funguje jednoducho a intuitívne a nahlasovanie vrakov je najjednoduchšie cez mobilný telefón.

Fotografie a poloha

Odkaz užívatelia nájdu pod tlačidlom Napíšte starostke – Autovrak. Ohlasovateľ podnetu vyplní štyri údaje, vrátane dvoch fotografií problémového auta, a zadá polohu vraku.

Parkovanie vraky aplikácia stare mesto
Reprofoto: Staré Mesto

V prípade, že má v mobile povolené lokalizovanie polohy, miesto, kde sa vozidlo nachádza, sa zadá automaticky. Systém následne umožňuje sledovať, ako postupuje riešenie podnetu, táto funkcionalita je však dostupná iba na počítači,“ poznamenal hovorca. Odkaz na systém je uvedený na hlavnej stránke Starého Mesta v module Autovraky.

Likvidácia vozidiel

Podľa skúseností oddelenia životného prostredia mnohé vraky majitelia nechávajú na starosť mestskej časti preto, lebo si myslia, že ich likvidácia je komplikovaná a drahá. V skutočnosti je to však pre súkromnú osobu oveľa jednoduchšie a lacnejšie ako pre mestskú časť,“ podotkol hovorca.

Túto službu ponúkajú viaceré spoločnosti a jej cena sa pohybuje okolo 20 eur. Podľa zákona o odpadoch je vrakom každé vozidlo, ktoré vykazuje viditeľné znaky poškodenia, ale aj také, ktoré nemá platnú technickú a emisnú kontrolu.

Oddelenie životného prostredia, ktoré má túto agendu na starosti, však pripomína, že podľa novely zákona o prevádzke vozidiel v cestnej premávke bola v súvislosti s mimoriadnym stavom predĺžená platnosť TK a EK o tri mesiace,“ uzavrel.

Parkovanie vraky aplikácia stare mesto
Reprofoto: Staré Mesto

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Diskusia

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X