Foto: V uliciach Bratislavy budú čoskoro premávať nové modely električiek a trolejbusov

Kolaz bratislava elektricka trolejbus dopravny podnik bratislava.jpg
Foto: SITA/Milan Illík - koláž BratislavaDen.sk

Celková hodnota 30 nových električiek a 23 trolejbusov predstavuje približne 60 miliónov eur.

Dopravný podnik Bratislava (DPB) na brífingu predstavil nový model električky a hybridného kĺbového trolejbusu, ktoré budú čoskoro premávať v uliciach Bratislavy. Ako uviedol podpredseda predstavenstva DPB Milan Donoval, celková hodnota 30 nových električiek a 23 trolejbusov, ktoré postupne zaradia do prevádzky, predstavuje približne 60 miliónov eur. DPB ich získal aj vďaka spolupráci s ministerstvom dopravy a podpore z eurofondov.

Nový model električky má upravené predné čelo, lepšiu klimatizáciu, pevnejší rám, mierne odlišný interiér aj nový informačný systém. „Takýchto električiek príde postupne do Bratislavy 30 a vďaka nim sa nám podarí zvýšiť podiel nízkopodlažných a klimatizovaných električiek z polovice zhruba na dve tretiny z celkovej prevádzky,“ uviedol Donoval.

Ako dodal, nový trolejbus sa od svojich predchodcov líši tým, že hybridný pohon má vo forme trakčnej batérie, ktorá sa dokáže priebežne dobíjať a „vďaka tomu ekologickou formou nahradiť autobusy na linke 61 medzi Hlavnou stanicou a letiskom“.

Obidve vozidlá podľa neho teraz čaká proces homologizácie, teda testovanie ich technických parametrov a jazdných vlastností v uliciach Bratislavy, najprv bez cestujúcich, neskôr aj s cestujúcimi. Do prevádzky ich začnú zaraďovať postupne počas jesene.

V uliciach Bratislavy tak pribudne 20 jednosmerných a 10 obojsmerných nových električiek. „Trolejbusy budú dodané postupne v priebehu tohto roka, električky v priebehu jesene, zimy a jari budúceho roka,“ doplnil Donoval.

Nový hybridný kĺbový trolejbus počas brífingu hlavného mesta a Dopravného podniku Bratislava (DPB) v Depe Jurajov dvor, na ktorom predstavili novú bratislavskú električku a hybridný kĺbový trolejbus. Bratislava
Foto: SITA/Milan Illík
Pohľad na novú električku počas brífingu hlavného mesta a Dopravného podniku Bratislava (DPB) v Depe Jurajov dvor, na ktorom predstavili novú bratislavskú električku a hybridný kĺbový trolejbus. Bratislava, 16. august 2023.
Foto: SITA/Milan Illík
Interiér novej električky (vpravo) a nový hybridný kĺbový trolejbus (vľavo) počas brífingu hlavného mesta a Dopravného podniku Bratislava (DPB) v Depe Jurajov dvor, na ktorom predstavili novú bratislavskú električku a hybridný kĺbový trolejbus. Bratislava, 16. august 2023.
Foto: SITA/Milan Illík
Nový hybridný kĺbový trolejbus počas brífingu hlavného mesta a Dopravného podniku Bratislava (DPB) v Depe Jurajov dvor, na ktorom predstavili novú bratislavskú električku a hybridný kĺbový trolejbus. Bratislava, 16. august 2023.
Foto: SITA/Milan Illík

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk