Foto: V uliciach sa objaví unikátna dlažba navrhnutá významnými slovenskými umelcami

Nova dlazba bratislava dizajn kolaz.jpg
Foto: mib.sk - koláž BratislavaDen.sk

Návrh novej bratislavskej dlažby odkazuje na tvorbu Miroslava Cipára, Ľudovíta Fullu či Milana Dobeša.

V uliciach hlavného mesta sa na budúci rok v lete objaví unikátna dlažba. Návrh novej bratislavskej dlažby odkazuje na tvorbu významných slovenských umelcov Miroslava Cipára, Ľudovíta Fullu či Milana Dobeša. V tlačovej správe o tom informovala hovorkyňa magistrátu Bratislavy Katarína Rajčanová.

Zatiaľ si ju môžu obyvatelia prísť pozrieť na Primaciálne námestie, kde bude vystavená niekoľko týždňov,“ uviedla hovorkyňa.

Bratislava tak bude mať po vzore Londýna, Berlína či Barcelony vlastnú dlažbu, ktorá pomôže podčiarknuť vlastnú identitu mesta.

Náhrada asfaltu

Bratislava mení spôsob dláždenia, vďaka čomu sa zjednocujú a skrášľujú verejné priestory.

Bratislavské chodníky sa v minulosti asfaltovali, betónová dlažba je však ekologickejšia, estetickejšia, lepšie udržiavateľná a nadväzuje na históriu hlavného mesta. Zároveň spĺňa aj štandardy bezbariérovosti, aby ju mohli pohodlne využívať mamičky s kočíkmi či ľudia na invalidných vozíkoch,“ vysvetlila Rajčanová.

Nova dlazba bratislava dizajn 4.jpg
Foto: mib.sk

Meníme Bratislavu asfaltovú na Bratislavu vydláždenú všade tam, kde si to mestský priestor vyžaduje. Nechali sme vytvoriť návrh vlastnej betónovej bratislavskej dlaždice, ktorú budeme pokladať na chodníky v rámci celého mesta,“ dodal primátor Bratislavy Matúš Vallo.

Štyri typy vzorov

Časť dlažby bude charakteristická štyrmi typmi vzorov. Pôjde o kombináciu línií a vlnoviek, ktoré vychádzajú z histórie a nadväzujú na niekdajšiu kamennú dlažbu v Bratislave.

Najvýraznejšou súčasťou dlažby je unikátna dlaždica s nápisom Bratislava, ktorá odkazuje na tvorbu významných slovenských výtvarníkov – Miroslava Cipára, Ľudovíta Fullu a Milana Dobeša,“ ozrejmila Rajčanová.

Nova dlazba bratislava dizajn 3.jpg
Foto: mib.sk

Betónová dlažba je oproti asfaltu vhodnejšia aj v rámci adaptácie na zmenu klímy, keďže ide o vodopriepustný povrch, vďaka ktorému sa dažďová voda dlhšie udrží v priestore a efektívne zlepšuje mikroklímu v okolí.

Nová dlažba bude osem centimetrov hrubá, pričom doteraz sa používala najmä dlažba s hrúbkou šesť centimetrov. Väčšia hrúbka prispeje k lepšej odolnosti voči poškodeniu.

Manuál dláždenia

V najbližšom čase sfinalizujeme manuál dláždenia, vďaka ktorému bude mať mesto jednotný návod na to, ako postupovať pri výmene chodníkov v uliciach Bratislavy. Povzbudzujeme všetky mestské časti aj developerov, aby sa riadili našim manuálom a pomohli nám zjednotiť bratislavské chodníky,“ priblížil riaditeľ sekcie verejných priestorov na Metropolitnom inštitúte v Bratislave Roman Žitňanský.

V meste sa už tento rok začal používať jeden typ betónovej dlažby, ktorý sa ukladá v súlade s pripravovaným manuálom.

Po novej betónovej dlažbe sa Bratislavčanky a Bratislavčania môžu prejsť napríklad na Jeséniovej ulici či Prokopa Veľkého,“ uzavrela hovorkyňa mesta.

Nova dlazba bratislava dizajn 2.jpg
Foto: mib.sk
Nova dlazba bratislava dizajn.jpg
Foto: mib.sk

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk