Zabudnutý Mikulášsky cintorín v Podhradí má viac ako 200 rokov.
Málokto tuší, že sa na Žižkovej ulici rozprestiera starý cintorín. Ťažko identifikovať presný rok jeho vzniku, no dostupné pramene uvádzajú, že oficiálne sa na ňom dalo pochovávať od roku 1784.
Cintorín s atmoférou
V minulosti slúžil cintorín na pochovávanie ľudí z Podhradia a Vydrice. Bol to katolícky cintorín. Svätý Mikuláš, po ktorom nesie cintorín meno, je patrónom tých, ktorí pracovali na vode ako napríklad kapitáni či námorníci.
Profesie pochovaných sa dali vyčítať zo značenia hrobov. Na náhrobných kameňoch možno nájsť rôzne symboly, napríklad kliešte odkazujú na profesiu kováča, kotva odkazuje zase na profesiu námorníka. Vek hrobov je rôzny, sú tu hroby od 200-ročných až po 20-ročné.
Je zaujímavé, že tí, ktorí navštívili cintorín, majú preň jasnú definíciu: pokojné miesto s atmosférou. Má v sebe totiž niečo, čo nepôsobí chladne ako iné bratislavské cintoríny.
Odpočívajú tu známe osobnosti
Ak by sme sa vrátili v čase do starého Prešporka, pravdepodobne by ste počuli o firme Kittler a Gratzl. Spoluzakladateľom tejto stavebnej firmy bol aj Ferdinand Kittler, ktorý patril medzi špičku prešporských architektov. Firma mala pod palcom výstavbu budov ako Csákyho (Prievozský) kaštieľ, lekáreň Salvátor či hotel Krym.
V roku 1900 dal Ferdinand pre svoju rodinu postaviť neogotickú hrobku. Mnohí ju označujú za najkrajšie miesto cintorína. Hrobka sa ťahá do kopca a je najvyššie položený bod cintorína.
Ďalej by tu mal byť údajne pochovaný Franz Xaver Messerschmidt, známy sochár. Je autorom série charakterových hláv – ide o 52 búst. Hrob so symbolom harby má hudobník Franz Ohnezorg.
Najkrajšia Bratislavčanka
Medzi hrobmi sa vypína aj hrob, ktorý patrí podľa legiend najkrajšej žene Bratislavy. Veľa sa však o nej nevie, jej podobizeň nezachytáva žiadna dobová fotografia ani obraz.
Viktoria Schmidtová sa dožila 55 rokov, zomrela v roku 1927. Traduje sa, že bola veľmi pôvabná a mala mnoho nápadníkov.