Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Mikulášský cintorín v Bratislave
5
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Facebook/ Bratislavský okrášľovací spolok
29. októbra 2020 Nezaradené od KK Diskusia()

FOTO: Vedeli ste, že pod hradom sa ukrýva starý cintorín? Odpočíva tam najkrajšia žena Bratislavy

Zabudnutý Mikulášsky cintorín v Podhradí má viac ako 200 rokov.

Málokto tuší, že sa na Žižkovej ulici rozprestiera starý cintorín. Ťažko identifikovať presný rok jeho vzniku, no dostupné pramene uvádzajú, že oficiálne sa na ňom dalo pochovávať od roku 1784.

Cintorín s atmoférou

V minulosti slúžil cintorín na pochovávanie ľudí z Podhradia a Vydrice. Bol to katolícky cintorín. Svätý Mikuláš, po ktorom nesie cintorín meno, je patrónom tých, ktorí pracovali na vode ako napríklad kapitáni či námorníci.

Mikulášský cintorín v Bratislave
Vchod do Mikulášskeho cintorína.Foto: Facebook/ Bratislavské rarity,

Profesie pochovaných sa dali vyčítať zo značenia hrobov. Na náhrobných kameňoch možno nájsť rôzne symboly, napríklad kliešte odkazujú na profesiu kováča, kotva odkazuje zase na profesiu námorníka. Vek hrobov je rôzny, sú tu hroby od 200-ročných až po 20-ročné.

Je zaujímavé, že tí, ktorí navštívili cintorín, majú preň jasnú definíciu: pokojné miesto s atmosférou. Má v sebe totiž niečo, čo nepôsobí chladne ako iné bratislavské cintoríny.

Mikulášský cintorín v Bratislave
Cintorín pôsobí na ľudí upokojujúco.Foto: Facebook/ Blažena Babula Kovácsová

Odpočívajú tu známe osobnosti

Ak by sme sa vrátili v čase do starého Prešporka, pravdepodobne by ste počuli o firme Kittler a Gratzl. Spoluzakladateľom tejto stavebnej firmy bol aj Ferdinand Kittler, ktorý patril medzi špičku prešporských architektov. Firma mala pod palcom výstavbu budov ako Csákyho (Prievozský) kaštieľ, lekáreň Salvátor či hotel Krym.

Mikulášský cintorín v Bratislave
Mikulášsky cintorín.Foto: Facebook/ Bratislavský okrášľovací spolok

V roku 1900 dal Ferdinand pre svoju rodinu postaviť neogotickú hrobku. Mnohí ju označujú za najkrajšie miesto cintorína. Hrobka sa ťahá do kopca a je najvyššie položený bod cintorína.

Mikulášský cintorín v Bratislave
Hrobka Kittlerovcov patrí medzi najväčšie poklady cintorína.Foto: Facebook/ Bratislavský okrášľovací spolok

Ďalej by tu mal byť údajne pochovaný Franz Xaver Messerschmidt, známy sochár. Je autorom série charakterových hláv – ide o 52 búst. Hrob so symbolom harby má hudobník Franz Ohnezorg.

Najkrajšia Bratislavčanka

Medzi hrobmi sa vypína aj hrob, ktorý patrí podľa legiend najkrajšej žene Bratislavy. Veľa sa však o nej nevie, jej podobizeň nezachytáva žiadna dobová fotografia ani obraz.

Viktoria Schmidtová sa dožila 55 rokov, zomrela v roku 1927. Traduje sa, že bola veľmi pôvabná a mala mnoho nápadníkov.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Diskusia

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X