Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Posledná rozlúčka so Zdenou Gruberovou v SND
11
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
SITA
30. januára 2017 Správy BratislavaNovinky z Bratislavy od BratislavaDen.skSITA, © SITA 2017

FOTO: Verejnosť sa rozlúčila so Zdenou Gruberovou

Priatelia, kolegovia i verejnosť sa rozlúčili s dlhoročnou členkou Činohry Slovenského národného divadla (SND) Zdenou Gruberovou. Hold jej hereckému majstrovstvu posledný raz vzdali na scéne historickej budovy SND na Hviezdoslavovom námestí v Bratislave.

Ľudia prichádzali do národného divadla od 10.30 hod. a zapisovali sa do kondolenčnej knihy. Samotná vyše hodinová posledná rozlúčka sa začala o 11.00 hodine. Herecké umenie Zdeny Gruberovej pripomenuli nielen spomienky členov Činohry SND, ale aj ukážky z jej televíznej a divadelnej tvorby. Významná slovenská herečka Zdena Gruberová zomrela vo veku 83 rokov v stredu 18. januára v Bratislave.

Javisko patrí dnes spomienke na jeden z najvýznamnejších svietiacich drahokamov slovenského herectva, zaspomínal v úvode na zosnulú herečku generálny riaditeľ SND Marián Chudovský a pripomenul jej súkromný a najmä bohatý profesijný život, od začiatkov v martinskom divadle až po hviezdne roky v národnom divadle. S príhovormi vystúpili i riaditeľ Činohry SND Roman Polák, generálny riaditeľ RTVS Václav Mika, herci František Kovár, Zuzana Kronerová, Dušan Jamrich, Emília Vášáryová a Božidara Turzonovová.

Turzonovová predniesla úryvky z básní Gruberovej syna Tomáša Tomascheka, ktorého predčasný tragický sklon herečku veľmi poznačil. Gruberová bola podľa Poláka svedkom 40-ročných premien národného divadla a vždy si zachovala charakter, nikdy nerezignovala. Patrila medzi skvelé divadelné osobnosti Slovenska.

Veľká herecká diva vytvorila vo verejnoprávnom rozhlase a televízii od roku 1958 množstvo postáv, pripomenul Mika. „Len máloktorá herečka dokázala tak brilantne prechádzať od tragických, dramatických postáv k ľahkosti komického žánru,“ povedal generálny riaditeľ RTVS. Herecké kvality Gruberovej pripomenul v smútočnom príhovore i teatrológ Divadelného ústavu Karol Mišovic.

K rakve vystavenej na pódiu lemovanom smútočnými vencami a kyticami sa prišli pokloniť a vzdať česť jej hereckému majstrovstvu i osobným kvalitám aj ďalší kolegovia zosnulej herečky. Na počesť Zdeny Gruberovej zaspieval sólista Opery SND Daniel Čapkovič výber z Biblických piesní Antonína Dvořáka. Na poslednej ceste z divadelných dosiek sprevádzala herečku známa My Way od Franka Sinatru a potlesk počas padajúcej opony.

Poslednú rozlúčku so Zdenou Gruberovou priniesol v priamom prenose Rozhlas a televízia Slovenska (RTVS). RTVS majstrovstvo zosnulej herečky verejnosti pripomína dnešným mimoriadnym programom na televíznej Jednotke a Dvojke. Jednotka večer o 22.50 hod. ponúkne z archívu talkšou Milana Kňažka Takí sme boli venovanú herečke. Zdena Gruberová si do nej sama vybrala spoločníkov, kolegov hercov Zdenu Studenkovú, Emila Horvátha a Maroša Kramára. Na Dvojku popoludní zaradili televízny film s Gruberovou Básnik a žena a televízny medailón Zdeny Gruberovej Zaostrené na herečku.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X