FOTO: Verejnosť sa rozlúčila so Zdenou Gruberovou

Posledná rozlúčka so Zdenou Gruberovou v SND
SITA

Priatelia, kolegovia i verejnosť sa rozlúčili s dlhoročnou členkou Činohry Slovenského národného divadla (SND) Zdenou Gruberovou. Hold jej hereckému majstrovstvu posledný raz vzdali na scéne historickej budovy SND na Hviezdoslavovom námestí v Bratislave.

Ľudia prichádzali do národného divadla od 10.30 hod. a zapisovali sa do kondolenčnej knihy. Samotná vyše hodinová posledná rozlúčka sa začala o 11.00 hodine. Herecké umenie Zdeny Gruberovej pripomenuli nielen spomienky členov Činohry SND, ale aj ukážky z jej televíznej a divadelnej tvorby. Významná slovenská herečka Zdena Gruberová zomrela vo veku 83 rokov v stredu 18. januára v Bratislave.

Javisko patrí dnes spomienke na jeden z najvýznamnejších svietiacich drahokamov slovenského herectva, zaspomínal v úvode na zosnulú herečku generálny riaditeľ SND Marián Chudovský a pripomenul jej súkromný a najmä bohatý profesijný život, od začiatkov v martinskom divadle až po hviezdne roky v národnom divadle. S príhovormi vystúpili i riaditeľ Činohry SND Roman Polák, generálny riaditeľ RTVS Václav Mika, herci František Kovár, Zuzana Kronerová, Dušan Jamrich, Emília Vášáryová a Božidara Turzonovová.

Turzonovová predniesla úryvky z básní Gruberovej syna Tomáša Tomascheka, ktorého predčasný tragický sklon herečku veľmi poznačil. Gruberová bola podľa Poláka svedkom 40-ročných premien národného divadla a vždy si zachovala charakter, nikdy nerezignovala. Patrila medzi skvelé divadelné osobnosti Slovenska.

Veľká herecká diva vytvorila vo verejnoprávnom rozhlase a televízii od roku 1958 množstvo postáv, pripomenul Mika. „Len máloktorá herečka dokázala tak brilantne prechádzať od tragických, dramatických postáv k ľahkosti komického žánru,“ povedal generálny riaditeľ RTVS. Herecké kvality Gruberovej pripomenul v smútočnom príhovore i teatrológ Divadelného ústavu Karol Mišovic.

K rakve vystavenej na pódiu lemovanom smútočnými vencami a kyticami sa prišli pokloniť a vzdať česť jej hereckému majstrovstvu i osobným kvalitám aj ďalší kolegovia zosnulej herečky. Na počesť Zdeny Gruberovej zaspieval sólista Opery SND Daniel Čapkovič výber z Biblických piesní Antonína Dvořáka. Na poslednej ceste z divadelných dosiek sprevádzala herečku známa My Way od Franka Sinatru a potlesk počas padajúcej opony.

Poslednú rozlúčku so Zdenou Gruberovou priniesol v priamom prenose Rozhlas a televízia Slovenska (RTVS). RTVS majstrovstvo zosnulej herečky verejnosti pripomína dnešným mimoriadnym programom na televíznej Jednotke a Dvojke. Jednotka večer o 22.50 hod. ponúkne z archívu talkšou Milana Kňažka Takí sme boli venovanú herečke. Zdena Gruberová si do nej sama vybrala spoločníkov, kolegov hercov Zdenu Studenkovú, Emila Horvátha a Maroša Kramára. Na Dvojku popoludní zaradili televízny film s Gruberovou Básnik a žena a televízny medailón Zdeny Gruberovej Zaostrené na herečku.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk