FOTO+VIDEO: Malkia Park pri Bratislave zachraňuje nechcené zvieratá z cirkusov, domov tam našli levy i medvede

Malkia Park
Foto: Bratislavadeň

Zvieratá našli v Malkia Parku svoj druhý domov, kde sa o nich s láskou starajú chovatelia. Brány areálu sú otvorené pre návštevníkov aj počas tejto sezóny.

Niektorí ľudia obľubujú cirkusy so zvieratami, iní to považujú za týranie zvierat. Malkia Park pri Bratislave sa radí k druhej skupine a jej poslaním je zachrániť nechcené zvieratá, ktorým hrozí nejasný osud.

Areál parku je zároveň zaujímavým tipom na výlet, kde sa zabavia dospelí i detskí návštevníci. V článku sa dozviete, aké zvieratá žijú v areáli či to, ako postupovala Malkia Park pri získavaní zvierat.

Vo voľnej prírode by neprežili

Prví návštevníci vstúpili do Malkia Parku v júni 2016. Projekt nesie meno podľa prvej zachránenej levice Malkie a jeho zakladateľkou je Klaudia Kollár.

Prvotná myšlienka projektu bola vytvoriť útočisko pre šelmy z cirkusov, ktoré už neboli potrebné na vystupovanie. „Projekt sa priebežne prispôsoboval a menil v závislosti od zvierat, ktoré sa stali z nejakého dôvodu nepotrebnými pre ich majiteľov, či už súkromníkov alebo rôznych zookútikov,“ vysvetlila zakladateľka pre Bratislavadeň.

Malkia Park
Vstup do Malkia Parku. Foto: Bratislavadeň

Záchrana z cirkusov nikdy nebola jednoduchá, pretože mali iné zákony ako ZOO či súkromné osoby. Aby mohla Malkia Park získať nepotrebné zviera do svojej starostlivosti z cirkusu, musela ho vykúpiť. Majú však aj veľa darovaných jedincov od súkromníkov.

Malkia Park
V Malkia Parku našlo domov mnoho zvierat. Foto: Bratislavadeň

Zvieratá, ktoré sa v areáli nachádzajú, sa v zajatí už narodili a to je dôvodom, prečo by vo voľnej prírode neprežili. Klietky a ohrady sú prispôsobené tak, aby zvieratám čo najviac imitovali ich prirodzené prostredie.

Malkia Park
Zachránený párik medveďov z cirkusu. Foto: Bratislavadeň

Levy či medvede

Ak by ste sa prešli po Malkia Parku, narazili by ste na desiatky exotických i domácich zvierat. Momentálne sa chovatelia starajú o 232 jedincov, pričom tvoria 61 rôznych druhov. O chod areálu sa stará 30 zamestnancov.

Malkia Park
Párik spiacich levov. Foto: Bratislavadeň

Najdlhšie je v parku prvá levia rodina Cezar, Kamu, Elza a Suria. Naopak, najnovším prírastkom je malá a nenápadná šelma Mediar svetlochrbtý.

Malkia Park
Levy odpočívali. Foto: Bratislavadeň

Druhý domov tam našli taktiež tigre, leopardy, rysy, pumy, medvede, vlky, lemury, surikaty, papagáje, korytnačky, labute, kačky, zebry, ťavy či lamy.

Malkia Park
V areáli nájdete aj prítulných oslíkov. Foto: Bratislavadeň

Pri každej klietke a ohrade je informačná tabuľa, ktorá poskytne návštevníkom základný opis zvieratka. Súčasťou areálu sú stánky so zmrzlinou či bistro, v ktorých sa dá počas horúcich dní občerstviť. Deti sa môžu vyblázniť na ihriskách či si zakúpiť pamiatku v suvenírovom obchode.

Malkia Park
Čierne pumy. Foto: Bratislavadeň
Malkia Park
Zvedavé surikaty. Foto: Bratislavadeň
Malkia Park
V areáli uvidíte aj jedinečného bieleho tigra. Foto: Bratislavadeň

Financovanie je náročné

Malkia Park navštívilo minulý rok približne 90-tisíc návštevníkov, za čo je vedenie parku vďačné. Tento rok sa však náklady na prevádzku a zabezpečenie parku zvýšili.

„Narástli ceny krmív, mäsa, elektriny, stavebného materiálu, čo bez navýšenia vstupného bude asi ťažké udržať chod parku,“ opísala zakladateľka.

Malkia Park
Občerstviť sa dá v bufete a deti sa zabavia na ihriskách. Foto: Bratislavadeň

Projekt nedostáva žiadnu formu pomoci od štátu ani verejných organizácií. „Sme závislí na financiách najmä od návštevníkov zo vstupného do parku či dobrovoľných príspevkov, ako aj sponzorských darov,“ vysvetlila zakladateľka.

V Malkia Parku pomáhajú aj dobrovoľníci, ktorí sú zodpovední za pomocné práce v areáli. Niektorí milovníci zvierat sa stali adoptívnymi rodičmi, pričom finančne podporujú zvieratko, ktoré si zo zoznamu vybrali.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk