Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Malý Braník a Domino
11
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Bratislavadeň (KK)
11. novembra 2021 Zaujímavosti od BratislavaDen.sk Diskusia()

FOTO + VIDEO: Schátrané opachy Domino a Malý Braník roky trápia obyvateľov, sú hanbou Petržalky

V súvislosti s Dominom vytvorili ľudia živú reťaz a Malý Braník je v katastrofálnom stave hneď vedľa petržalského domu kultúry. Poďte sa s nami pozrieť na dve opachy, ktoré potrebujú rekonštrukciu ako soľ.

Takmer v každej mestskej časti sa dá nájsť schátraný objekt či skelet. Jednou z najznámejších schátraných budov je napríklad ružinovská Hirošima, ktorá bola kedysi obchodný dom.

Petržalka má taktiež niekoľko strašiakov. Dnes sa zameriame na Malý Braník pri Dome kultúry Lúky a na Domino na Jasovskej ulici. Obe stavby sú dlhodobo zanedbané, obývajú ich bezdomovci či potkany.

Petržalské Domino

Nočná mora obyvateľov Jasovskej ulice č. 2 – 12. Prípad obletel médiá, ľudia robili živú reťaz a spísali petície. Nič však nepomohlo odstrániť nedostavaný skelet z roku 2011, ktorý sa nachádza iba niekoľko metrov od paneláka.

Malý Braník a Domino
Živá reťaz pred Dominom.Foto: archív R.G.

Domino sme naposledy navštívili pred 3 rokmi. Opäť sme sa na miesto vrátili, skelet bol však v ešte horšom stave ako naposledy. Plot je už takmer úplne strhnutý.

Malý Braník a Domino
Domino v Petržalke.Foto: Bratislavadeň (KK)

Bratislavčan Rastislav uviedol, že bezdomovci, ktorí Domino obývajú, rozkradli z terasy pri stavbe poklopy od kanálov a smetné koše v priebehu roka. Pred niekoľkými dňami videl v skelete plačúce dieťa a premýšľal, že zavolá políciu. Na hranie je totiž stavba nebezpečná.

Malý Braník a Domino
Bezdomovci rozkradli smetné koše a poklopy na kanalizácii.Foto: Bratislavadeň (KK)

Oslovili sme aj majiteľa miestneho obchodu, ktorý susedí so skeletom. Hoci majiteľ priamo na Jasovskej ulici nebýva, denne sa nachádza vo svojom obchode. Povedal, že s bezdomovcami problém nemá.

Majiteľom stavby je podľa Kataster portálu spoločnosť Subcentro. Investor pred časom predstavil návrh modernej prestavby pod názvom Nové Domino. Stavba by sa mala znížiť o jedno podlažie, na strechách má vyrásť zelená oáza a hranica stavby by mala byť posunutá o 3,5 metra ďalej. Kontaktovali sme aj investora, no bližšie informácie o prestavbe sme sa nedozvedeli.

Malý Braník

Niekoľko minút pešo od Domina sa nachádza Malý Braník. Susedí s Domom kultúry Lúky. V čase našej návštevy sedelo pred budovou mnoho bezdomovcov s alkoholom v ruke.

Hovorkyňa bratislavskej mestskej polície Barbora Krajčovičová uviedla, že hliadky pravidelne vykonávajú obhliadky nielen Malého Braníka, ale aj Domina.

Malý Braník a Domino
Malý Braník je v dezolátnom stave.Foto: Bratislavadeň (KK)

Bratislavčan Rastislav hovorí, že budova pred rokom 2015 vyzerala úplne inak. Vedľa schodiska bolo kedysi trhovisko, dnes stoja na mieste autá. V Malom Braníku bola reštaurácia, trafika a hneď vedľa boli obľúbené miestne potraviny Uno. Tie sú však taktiež zatvorené.

Malý Braník a Domino
Bývalé potraviny Uno.Foto: Bratislavadeň (KK)

Keď niekto prechádza podchodom Malého Braníka, udrie mu do nosa neznesiteľný zápach ľudských exkrementov. Hoci je budova uzavretá, bezdomovci si dokázali nájsť otvor, ktorým sa dostali dnu. Interiér je zahádzaný rozbitým nábytkom a hromadou odpadkov.

Malý Braník a Domino
Podchod na terase pri Malom Braníku.Foto: Bratislavadeň (KK)
Malý Braník a Domino
Takto momentálne vyzerá vnútro budovy.Foto: Bratislavadeň (KK)

Podľa Kataster portálu patrí pozemok s číslom 2274 (žltý štvorček) firme Jánošík Holding s.r.o. Pokúšali sme sa s majiteľom niekoľkrát spojiť, no neodpovedal nám ani na jeden hovor.

Vlastníkom pozemku s číslom 2276 (červený štvorček) je bratislavský magistrát. Pýtali sme sa, aké má magistrát s pozemkom plány, no nič konkrétne sme sa nedozvedeli.

„Vzhľadom na súčasný stav stavby zamýšľa mesto prípravu podkladov pre možné stanovenie budúceho využitia tejto nehnuteľnosti z pohľadu jej charakteru, ako aj z pohľadu koncepcie daného územia,“ uviedla hovorkyňa magistrátu Katarína Rajčanová.

Malý Braník a Domino
Majiteľmi pozemkov sú Jánošík Holding s.r.o. a magistrát.Foto: Kataster portál

Obyvateľov hnevá, že vedľa miesta ako kultúrny dom, ktorý ma pôsobiť reprezentatívne, stojí takáto budova. Hoci nie je majiteľom pozemkov Petržalka, zaujímalo nás, ako vníma celú situáciu miestny úrad.

Hovorkyňa miestneho úradu Mária Halašková informovala, že v roku 2018 vydal petržalský stavebný úrad stavebné povolenie, avšak v júni 2020 stratilo platnosť. Dôvodom bolo, že firma Jánošík Holding s.r.o. do daného termínu s výstavbou nezačala a nepožiadala včas o predĺženie platnosti stavebného povolenia. Nevedia však, prečo sa stavebník odmlčal.

Dom kultúry Lúky funguje od roku 1990, čiastočná rekonštrukcia prebehla v rokoch 2017 až 2018. Halašková priznala, že mestská časť si je vedomá potrebnej kompletnej rekonštrukcie. V rámci transformácie domu kultúry sa ráta s úpravou verejného priestoru a prestavbou budovy Malý Braník.

V premenu domu kultúry na krajšie miesto verí aj programový riaditeľ Kultúrnych zariadení Petržalky Juraj Benčík. S kolegami venujú energiu na zveľaďovanie budovy a apelujú na kompetentné inštitúcie, aby dosiahli nápravu stavu domu kultúry a jeho okolia.

Kedy presne sa však začne niečo robiť s Malým Braníkom, nikto netuší. Malý Braník, rovnako ako jeho „sused“ Domino, naďalej chátrajú a čakajú, kým im niekto dá novú tvár.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Diskusia

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

Sledujte novinky z Bratislavy na:

Facebooku BratislavaDen.sk
Instagrame @bratislavaden

...alebo ich odoberajte cez e-mail:
Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
X