FOTO + VIDEO: Testovali sme vynovenú električkovú trať do Karlovej Vsi, spájajú sa s ňou 2 nedostatky

Otvorenie vynovenej Dúbravsko-Karloveskej radiály
Foto: Bratislavadeň (kk), Facebook/ Matúš Vallo má rád Bratislavu

V pondelok 26. októbra sa spustila po viac ako 5 mesačnej rekonštrukcii trať vedúca z centra mesta do Karlovej Vsi a Dúbravky.

Za uplynulý polrok bola rekonštrukcia Dúbravsko-Karloveskej radiály častou témou na diskusiu medzi obyvateľmi Dúbravky a Karlovej Vsi. Električky boli úplne vyradené, doprava bola nahradená obojsmernými linkami X5 vedúcej z Dúbravky do centra mesta a linkou X33 vedúcou z Dlhých Dielov do centra mesta. V dôsledku opravy trate boli na cestách permanentne dopravné zápchy.

Problémy v deň spustenia

Deň D mal byť v pondelok 26. októbra v rannej špičke. Cestujúci sa však mohli odviezť električkou prvýkrát po novej trati až po 12.00 hod. Električka doobeda premávala len po zastávku Námestie Ľudovíta Štúra, odtiaľ sa muselo prestúpiť do Dúbravky na linku X5. Z Dlhých Dielov náhradná linka X33 vôbec nepremávala.

Otvorenie vynovenej Dúbravsko Karloveskej radiály
Primátor Vallo počas tlačovky spred týždňa. Foto: Facebook/ Matúš Vallo má rád Bratislavu

Dôvodom niekoľkohodinového omeškania bolo, že mestu sa údajne nepodarilo zohnať povolenia od Bratislavského samosprávneho kraja včas. Ten ich totiž ako špeciálny stavebný úrad bol schopný vydať najskôr v pondelok ráno.

Novinkou je zeleň na trati

Vynovenú radiálu sme sa rozhodli pre vás otestovať a zhrnúť postrehy z pohľadu bežného cestujúceho. Vybrali sme si trasu od Mosta SNP a vystúpili sme na Riviére. Podľa cestovného poriadku mala trasa trvať 9 minút.

Otvorenie vynovenej Dúbravsko Karloveskej radiály
Testovať sme začali na zastávke Most SNP. Foto: Bratislavadeň (kk)

Po trase jazdí starý i nový typ električiek. Cestovali sme v staršom type električky, ktorá je síce hlučnejšia, no je vyššia a je z nej lepší výhľad. Aktuálne premávajú na trati električky s číslami 4 a 9.

Otvorenie vynovenej Dúbravsko Karloveskej radiály
Do Karlovej Vsi a Dúbravky sa môžete dostať 2 električkovými linkami. Foto: Bratislavadeň (kk)

Príjemnou novinkou je osadená zeleň medzi koľajami, ktorú má napríklad aj ružinovská trať. Ďalej pribudli nové prístrešky na zastávkach, lavičky aj informačné tabule ukazujúce presný čas príchodu ďalších električkových liniek. Zmenila sa aj výška trate – kým výška starej trate bola zarovno s cestou pre autá, vynovená trať prečnieva pár centimetrov nad cestou.

Otvorenie vynovenej Dúbravsko Karloveskej radiály
Zeleň na starej trati nebola, je to príjemná novinka, ktorá skrášli trať. Foto: Bratislavadeň (kk)

Cestovali sme v čase, kedy bývajú bežne od zastávky Lafranconi zápchy, dnes na rovnakom mieste nestál nijaký rad áut. Okolie trate je však stále rozkopané a kazí to jej celkový vzhľad.

Zmenená je kľúčová zastávka Karlovej Vsi. Rivéra, alebo po starom Molecova (zastávka pred Lidlom), prešla celkovo rekonštrukciou. Pribudlo na nej nástupište pre autobusové linky 33, 139, 32.

Otvorenie vynovenej Dúbravsko Karloveskej radiály
Zastávka Molecova dostala nový názov Riviéra. Foto: Bratislavadeň (kk)
Otvorenie vynovenej Dúbravsko Karloveskej radiály
Zastávka autobusov na Riviére obslúži tieto linky autobusov. Foto: Bratislavadeň (kk)

2 nevýhody

Na samotnej ceste električkou po radiále sme nenašli nič negatívne. Predsa však si cestujúci v MHD môžu všimnúť 2 nedostatky, ktoré sa týkajú preorganizovania dopravy po oprave trate. Týka sa to aj áut jazdiacich popri trati.

Je možné si všimnúť, že sa úplne zrušila električka číslo 5, ktorá jazdila z Dúbravky, cez Karlovu Ves až do Rače. Ak sa chcete dostať do Rače, nemôžete sa odviezť priamou linkou ako pred opravou trate, ale musíte prestúpiť z električky číslo 4 a 9 na zastávke Mariánska a tu nastúpiť na linku číslo 3.

Chýba aj priame spojenie Dlhých Dielov s centrom mesta. Upozornila na to naša čitateľka Lucia. Pred opravou trate premávala autobusová linka 133 z Dlhých Dielov až do centra mesta a nebolo potrebné prestupovať. Nová linka 33 premáva z Dlhých Dielov len po zastávku Riviéra, na ktorej musia cestujúci prestúpiť. „Ocenila by som priamy spoj. Keď bude vonku zima, dážď aj sneh, pohodlnejšie je ísť 1 autobusom,“ myslí si Lucia.

Otvorenie vynovenej Dúbravsko Karloveskej radiály
Niektorým obyvateľom prekáža, že musia na Riviére prestupovať z električkovej zastávky na autobusovú. Foto: Bratislavadeň (kk)

Na situáciu sme sa pýtali aj Dopravného podniku Bratislava. „Všade vo svete sa preferuje koľajová doprava a rovnakým trendom ide aj Dopravný podnik Bratislava. Rozumieme, že nastúpiť do vozidla a vystúpiť až priamo v cieľovej zastávke je pohodlné, ale aj napriek prestupu a možno dlhšiemu pešiemu presunu bude cestujúci v cieľovej zastávke rýchlejšie,“ uviedla hovorkyňa Ľubica Melcerová.

Druhý problém pramení z jazdenia pozdĺž trate. Vodiči, ktorí tadeto jazdia každý deň, píšu na sociálnych sieťach, že im prekáža zúžená vozovka vo viacerých miestach či zrušenie obojsmerných prejazdov cez trať. Niektorí vodiči chcú ušetriť čas a začali si skracovať cesty, napríklad prechádzajú cez jednosmernú cestu na Lackovej v protismere v snahe dostať sa rýchlejšie do Dúbravky.

Ste spokojný/á s tým, ako vyzerá Dúbravsko-Karloveská radiála po oprave?

Ďalšie k téme

    Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

    Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom