Foto + video: Viac ako 200 rokov stará synagóga v kraji by sa mala dočkať komplexnej rekonštrukcie

Kolaz synagoga obnova kraj.jpg
Foto: bratislavskykraj.sk - koláž BratislavaDen.sk

Národnú kultúrnu pamiatku chce župa nielen zachrániť a komplexne zrekonštruovať, ale zriadiť tu plánuje kultúrne centrum a opäť ju sprístupniť všetkým obyvateľom kraja.

S národnou kultúrnou pamiatkou, synagógou vo Svätom Jure z 18. storočia, má župa veľké plány. Chce ju nielen zachrániť a komplexne zrekonštruovať, ale zriadi tu kultúrne centrum a opäť ju sprístupní všetkým obyvateľom kraja.

Synagóge hrozil zánik a my sme sa ju rozhodli odkúpiť a zrekonštruovať. I keď tá cesta bude náročná, verím, že výsledok bude stáť za to,“ uviedol predseda Bratislavského samosprávneho kraja Juraj Droba v tlačovej správe a dodal, že cieľom župy je zachovať historickú aj kultúrnu hodnotu stavby a tiež rozšíriť jej zameranie.

Synagoga svaty jur 3.jpg

Aktuálne prebieha proces verejného obstarávania na realizáciu projektu sanácie a stabilizácie, ktoré sa uskutoční od augusta.

Synagóga a areál by mal byť raz priestorom, ktorý dáva príležitosť na organizáciu živých podujatí, koncertov a oživovaní historických lokalít,“ vysvetlila Svetlana Waradzinová, vedúca oddelenia kultúry BSK. Podľa hovorkyne župy Lucie Forman je synagóga, ktorá bola založená v roku 1791, jedinou nehnuteľnou pamiatkou židovskej komunity vo Svätom Jure.

Židia užívali Edelhof (Panský dvor) ako nájomníci mesta od roku 1869, v ktorom ho nadobudli do vlastníctva. Vedľa synagógy bol postavený obecný dom, tzv. židovský dom, v ktorom boli byty pre zamestnancov, moderné mikve a veľká učebňa. Zánik synagógy ako modlitebne sa datuje rokom 1942. Pôsobil tam aj jeden z najväčších rabínov v histórii judaizmu Chatam Sofer.

Synagoga svaty jur 2.jpg
Synagoga svaty jur 1.jpg
Synagoga svaty jur 4.jpg
Synagoga svaty jur 5.jpg

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk