Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Priebeh rekonštrukcie SNG
21
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Areál SNG v prestavbe. Foto: SITA
3. mája 2017 Správy BratislavaNovinky z Bratislavy od BratislavaDen.skSITA, © SITA 2017

FOTO a VIZUALIZÁCIE: Rekonštrukcia SNG napreduje, pozrite sa do jej útrob

Miestom nielen pre umenie, ale aj pre stretávanie sa a oddych obyvateľov a návštevníkov hlavného mesta chce byť po obnove Slovenská národná galéria (SNG).

Po skončení aktuálnej rekonštrukcie tam vznikne veľmi veľa priestorov prístupných aj bez vstupenky, avizovala počas stredajšej tlačovej besedy a následnej prehliadke stavby generálna riaditeľka SNG Alexandra Kusá.

SNG  ponúkne všetky oddychové zóny, kaviarne či čitáreň a ďalšie priestory na prízemí bezplatne. Zároveň prepojí nábrežie a centrum mesta viacerými prechodmi pre peších. Nový areál národnej galérie by mal byť podľa plánu otvorený začiatkom júla 2019.

SNG sa pri obnove inšpiruje viacerými známymi galériami súčasného umenia vo svete, ako sú Tate Modern v Londýne či MuMoK vo Viedni a ďalšie. Po rekonštrukcii piatich budov a výstavbe nových prvkov, ako je moderný depozitár, knižnica, kongresová sála slúžiaca aj ako kino a ďalších chce byť SNG podľa Kusej „galériou umenia, vzdelávacím centrom, knižnicou, dobrou kaviarňou a chce pracovať vo verejnom záujme“.

Nový areál národnej galérie sa začlení viac do Bratislavy. Do galérie bude viacero vstupov a priechodov až do jadra Starého Mesta. Centrálny priestor na posedenie bude na obnovenom nádvorí Vodných kasární a vznikne aj nové námestie medzi galériou a hotelom Carlton a tým aj prechod od Dunaja až na Hviezdoslavovo námestie. Nádvorie Vodných kasární známe ako Letný pavilón bude pre lepšiu klímu vysypané kameňmi a s vysokými stromami ponúkne miesto oddychu, čitáreň i kaviareň.

Generálna riaditeľka SNG verí, že tam vznikne romantické zákutie v strede mesta. Premostenie SNG, ktoré časť verejnosti víta a druhá zas zatracuje, ostáva. Po obnove získa svetlý zlatistý náter a časť jeho plášťa sa zmení na veľkú panoramatickú vyhliadku na Dunaj a petržalskú stranu. Budúcich návštevníkov čaká podľa predbežných plánov šesť až sedem stálych expozícií. Galéria pritom ponúkne aj záber na naše umenie počas druhej svetovej vojny a komunizmu. Návštevníci zo zahraničia u nás nehľadajú v prvom rade holandských majstrov, ale niečo, čím sa odlišujeme, upozornila Kusá.

Národná galéria využíva čas do dokončenia rekonštrukcie, na ktorú čakala 15 rokov, na pritiahnutie záujmu verejnosti. Vďaka sponzorom je niekoľko rokov vstup na jej výstavy bezplatný, SNG spustila web umenia, kaviareň Berlinku otvorila širokému spektru kultúrnych a vzdelávacích aktivít a pultový predaj katalógov vymenila za kníhkupectvo s ponukou suvenírov. Ku každej výstave organizuje sériu sprievodných podujatí pre dospelých, deti, aj rodiny.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X