FOTO: Výstavba Národného futbalového štadióna pokročila, dokončiť ho chcú tento rok

Kontrolný deň na stavenisku, Národný futbalový štadión
SITA

Primátor Bratislavy Ivo Nesrovnal absolvoval v stredu dopoludnia prvý oficiálny kontrolný deň na stavenisku budúceho Národného futbalového štadióna (NFŠ) na Tehelnom poli. Ako po exkurzii v útrobách takmer dokončenej hrubej stavby tohto športoviska povedal, doteraz so stavbármi často komunikoval, jeho spolupracovníci z magistrátu pomáhali riešiť veci okolo tejto dôležitej stavby, ktorá po dokončení bude multifunkčná.

Okrem športového využitia totiž areál FŠ sa bude dať využiť na kultúrne a spoločenské podujatia, koncerty hudobných skupín, resp. priestory NFŠ rozšíria aj súčasnú kapacitu bratislavských miest pre kongresy a podobné medzinárodné rokovania. Stavbári dokážu v areáli NFŠ vybudovať spolu päť kongresových sál, pričom jedna z nich bude mať rozlohu takmer 555 štvorcových metrov. V areáli NFŠ bude tiež podzemné parkovisko pre tisíc automobilov. Pre pracovníkov médií bude k dispozícii sála s kapacitou takmer tisíc miest.

Športový komplex

Ako prvý muž bratislavskej radnice povedal, vďaka tomu, že v susedstve je Zimný štadión Ondreja Nepelu, obyvatelia a návštevníci hlavného mesta budú mať budúci rok k dispozícii jeden úžasný komplex, ktorý Bratislavu výrazne posunie dopredu aj v medzinárodnej konkurencii hlavných miest. „Verím, že stavbári nám postavia jeden úžasný štadión, ktorý bude vybavený špičkovými technológiami 21. storočia,“ zdôraznil primátor Bratislavy. „Budú sa môcť na ňom hrať najdôležitejšie medzinárodné stretnutia, verím, že priaznivcom futbalu opäť ponúkneme také pamätné zápasy, ako v minulosti súboje s Anglickom, napríklad ten pamätný, ktorý sa pre veľkú hmlu musel opakovať na druhý deň. Pamätné boli aj súboje Slovana s Derby Country a s ďalšími špičkovými klubmi z pohárovej Európy,“ nezaprel prvý muž Bratislavy v sebe dlhoročného futbalového fanúšika a priaznivca športu a bratislavských športových podujatí vo všeobecnosti.

Práce prebiehajú podľa plánu

Zástupcovia investora ho niekoľkokrát ubezpečili, že práce na stavbe NFŠ zatiaľ prebiehajú podľa dopredu určeného harmonogramu. Realizácia NFŠ s plánovanou kapacitou 22 500 divákov do týchto dní stála takmer 35 miliónov eur. Celá investícia by mala stáť 75 miliónov eur. Do konca kalendárneho roka by mal byť dokončený.

Predseda predstavenstva Národný futbalový štadión Pavel Komorník pracovníkom médií pripomenul, že nové športovisko sa bude môcť pochváliť aj obrovským využitím energie z obnoviteľných zdrojov. „Takmer 50 percent energie na kúrenie a až 70 percent energii na chladenie bude k dispozícii z obnoviteľných zdrojov. Môžeme tieto fakty deklarovať, lebo Tehelné pole stojí na mieste, na ktorom sú výborné hydrologické podmienky. Kuriozitou tejto stavby je napríklad aj to, že v celom objekte sa bude splachovať úžitkovou vodou. čo je nóvum. Jeden krok k zlepšeniu ekológie. Sme v 21. storočí, na štadióne bude k dispozícii wifi na všetkých tribúnach. Takisto aj najmodernejšie technológie. Mobilná aplikácia, v ktorej si budú môcť spomalené situácie pozrieť, objednať si jedlo. Navigačný systém bude samozrejmosťou,“ konštatoval Pavel Komorník, ktorý reagoval aj na otázku, či stavbári dodržia deklarovaný termín dokončenia stavby.

„Stále sa držíme toho, že štadión by mal byť dokončený koncom tohto roka. Ak sa to podarí skôr, tak to bude bonus. Ale ten koniec roka zatiaľ stále držíme. Aj keď verejné obstarávania na mnohé dokončovacie práce ešte nie sú zrealizované. Uvidíme, ako to pôjde,“ tvrdil predseda predstavenstva a pokračoval: „V súčasnosti sa začalo robiť na drenáži trávnika. Národný futbalový štadión bude multifunkčný. Trávnik sa v týchto dňoch ešte tendruje. Strabach v týchto dňoch si robí interne finálneho dodávateľa.“

Upraviteľná kapacita

Šéf predstavenstva NFŠ tiež uviedol, že kapacita hľadiska na Tehelnom poli sa dá upravovať podľa aktuálnych potrieb. „Pomocou nasúvateľných sedadiel sa bude dať manipulovať s kapacitou. Ak sa povie, že na nejaký koncert treba zabezpečiť iba 18 tisíc sedadiel, vieme to urobiť. V takom prípade nejaké sedadlá odoberieme, aby diváci mali viac komfortu. Ak bude o podujatie veľký záujem, môžeme na tie železné tyče ďalšie sedadlá pridať, resp. nasunúť. Deklarovaná kapacita štadióna je 22 500 divákov, aby sme dodržali platné normy Európskej futbalovej únie (UEFA). To všetko budú miesta s plnou viditeľnosťou,“ objasnil Komorník. Nechtiac tak nahral na ďalšiu otázku, čo s miestami na tribúne, z ktorých údajne nevidieť na hraciu plochu.

„Sú to miesta, ktoré sú hneď vedľa sky boxov. Ak by tie sky boxy boli zasunuté, diváci by videli do vnútra sky boxov, čím by ľudia, ktorí si kúpili miesto v sky boxoch, prišli o svoje súkromie. Sky boxy sa všade na svete speňažujú za veľké peniaze. Určite v tomto rozhodli ekonomické faktory. Treba sa architekta opýtať, prečo sedadlá dal do tých miest hneď vedľa stien sky boxov. Bolo to jeho rozhodnutie z hľadiska celkovej architektúry. V prípade kultúrnych podujatí aj z týchto miest vidieť na pódium. Takže pri kultúrnych a spoločenských akciách sa dá využiť aj táto kapacita štadióna. Sedadlá v prípade koncertu sú predajné,“ uviedol.

Po dokončení stavby by malo na štadióne byť k dispozícii štyridsaťdva skyboxov a plus prezidentský skybox. Jeden komerčný skybox bude mať rozlohu takmer 29 štvorcových metrov. Aj z týchto čísel vidieť, že tvorcovia NFŠ na Tehelnom poli sa pri konečnej realizácii tohto multišportového areálu veľmi často riadili nie iba športovými faktormi, ale aj komerčnými a ekonomickými parametrami. Plus zohľadnili aj nápady a tvorivú invenciu hlavného architekta.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk