FOTO: Zabudnuté kino Zora na Trnávke je roky prázdne a chátra. Zisťovali sme, aký osud budovu čaká

Kino Zora na Trnávke v Ružinove
Foto: Facebook/ Peter Strapák

Kedysi sa na Okružnej ulici v Ružinove premietali filmy, ktoré tešili malých aj veľkých Bratislavčanov. Kino Zora na Trnávke časom však zaniklo a dnes ostalo už len v spomienkach.

Comeback v roku 2013

„Videla som tam všetky diely Mayovho Winnetoua alebo rozprávky. V nedeľu doobeda sme tam chodili s otcom, zatiaľ čo mama varila doma obed,“ spomína si na kino pamätníčka Marta. Vstupenka stála maximálne 2 koruny a kto mal šťastie, vychytal príležitostné premietanie zadarmo.

Kino Zora fungovalo približne do roku 2005. Nasledujúce roky bolo zatvorené, až vďaka dvojici mladých Ružinovčanov v roku 2013 kino opäť ožilo. Mužom sa podarilo získať peniaze na rekonštrukciu z participatívneho rozpočtu hlavného mesta.

Kino Zora na Trnávke v Ružinove
Takto vyzerala premietacia sála po rekonštrukcii v roku 2013. Foto: ruzinovskeecho.sk

Za získané peniaze sa im podarilo opraviť premietaciu sálu, toalety, rozvody vody a kúrenia či zrevitalizovať dvor. Plány s priestormi boli veľké – účinkovať tu malo divadlo, prevádzkovať sa mali i skúšobne pre kapely a v parku mali pribudnúť stroje na cvičenie.

V súčasnosti je však budova prázdna. Mesto sa stará o základné udržiavace práce, aby areál úplne nespustol. Na budovu sa bol pozrieť mestský a ružinovský poslanec Peter Strapák, ktorý zachytil jej súčasnú podobu.

Kino Zora na Trnávke v Ružinove
Pohľad na bývalé kino zvonku. Foto: Facebook/ Peter Strapák
Kino Zora na Trnávke v Ružinove
Súčasný stav premietacej sály. Foto: Facebook/ Peter Strapák

Budova sa nezbúra

Kultúrne a komunitné centrum Zora má cca 400 metrov štvorcových, čo nie je malá plocha. Uvedomujú si to viacerí a prejavili o budovu s pozemkom záujem. Povrávalo sa, že bývalé kino možno pripadne Ružinovu, no do dnešného dňa je vlastníkom bratislavský magistrát.

Kino Zora na Trnávke v Ružinove
Areál má 400 metrov štvorcových. Foto: Facebook/ Peter Strapák

Dobrou správou je, že schátraná budova by sa nemala zbúrať. „Vnímam to ako strašnú chybu, v tejto časti Bratislavy je veľa opustených objektov v správe samosprávy. Ak sa bavíme o budove kina, musi sa zachovať a zachrániť,“ povedal pre Bratislavadeň poslanec Strapák.

Hovorkyňa bratislavského magistrátu Katarína Rajčanová nás informovala, aké sú ďalšie plány s budovou. Mesto naposledy dostalo žiadosť o zverenie časti areálu do správy organizácie Marianum – Pohrebníctva mesta Bratislavy. „Vzhľadom na majetkovoprávnu potrebu doriešenia niektorých stavieb nachádzajúcich sa v areáli kina ZORA, bola táto požiadavka dočasne pozastavená,“ vysvetlila hovorkyňa.

Kino Zora na Trnávke v Ružinove
V budove sa nachádzajú aj nemalé administratívne priestory. Foto: Facebook/ Peter Strapák

Rajčanová pripustila, že do bývalého kina možno poputujú útvary magistrátu, ktoré by priestory využili pre svoje účely. Ak sa nenasťahujú, mesto bude hľadať nových nájomcov. Jedno je však isté – o opätovnom otvorení kina sa momentálne neuvažuje.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk