FOTO: Žiaci si vytočili prvý tohtoročný mestský med z Bratislavy

Vytáčanie mestského medu
ilustračné: SITA

Prvý tohtoročný mestský med vytočili v utorok pomocou špeciálneho bicyklového medometu žiaci Základnej školy Česká 10 v Novom Meste, ktoré chce byť priateľské k opeľovačom.

Ako povedala Zuzana Dovalová, manažérka projektu Mestské včely organizácie Živica, med pochádza z komunitnej záhrady Vodárenského múzea v Bratislave. Do projektu Mestské včely sa zapojila aj škola na Českej ulici, ktorej žiaci si na školskom dvore zriadili záhradu na základe dizajnového projektu tak, aby bola priateľská k opeľovačom. Cieľom akcie nie je podľa Dovalovej len vybicyklovanie mestského medu, ale najmä poukázanie na základný význam včiel a opeľujúceho hmyzu pre ľudí.

Vytáčanie mestského medu
ŽŽiaci vytáčajú med. Foto: SITA

„Chceme, aby si už aj deti uvedomili, že včely nechováme len na med, ale primárnym významom včiel pre človeka je úroda, ktorú sprostredkujú opeľovaním,“ povedala.

V Bratislave Živica zriadila dve mestské včelnice, v spomínanom Vodárenskom múzeu a na Starej tržnici. „Včelníc na Slovensku, s ktorými spolupracujeme a kde prebieha vzdelávanie o včelách, je päť – okrem Bratislavy aj vo Zvolene, Žiline, Lučenci a Kežmarku,“ informovala Dovalová.

Vytáčanie mestského medu
Telocvičňa Základnej školy Česká 10 v Novom Meste. Foto: SITA

Mestský med je podľa Dovalovej dokonca zdravší než vidiecky. Vysvetlila, že vidiecky med je ovplyvnený intenzívnym poľnohospodárstvom, ktoré používa hnojivá či pesticídy. „Toto v meste nie je a je tam dokonca bohatšia skladba rastlín ako pri monokultúrnom pestovaní,“ konštatovala.

Dodala, že testy vykonané v spolupráci s Prírodovedeckou fakultou Univerzity Komenského ukázali, že mestský med obsahuje viac imunoaktívnych látok. Živica by preto privítala, keby sa viac miest a bratislavských mestských častí stalo priateľskými voči opeľovačom. Pre tento účel vydala Živica príručku Prírode blízka údržba mestskej zelene, ktorou sa môžu samosprávy inšpirovať.

Viac informácií o projekte Mestské včely je na internetovej stránke www.mestske-vcely.sk.

Vytáčanie mestského medu
Pracovníčka mimovládnej neziskovej organizácie ŽŽivica otvára včelie plasty. Foto: SITA

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk