Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Prepoštská ulica 4, Staré Mesto, Galéria Profil
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
maps.google.sk
21. apríla 2015 Podujatia a akcie Bratislava od BratislavaDen.skSITA, © SITA 2015, maps.google.sk

Fotoavantgardnú výstavu otvoria zajtra

Tvorbu jedného z najvýznamnejších avantgardných českých fotografov Jaroslava Rösslera môžete spoznať už zajtra v Stredoeurópskom dome fotografie.

Výstavu slávnostne otvoria o 18. hodine za účasti kurátora Josefa Mouchu a pravnučky fotografa Daniely Havránkovej. Výstavu zväčšenín z pôvodných negatívov z Rösslerovej pozostalosti pre Stredoeurópsky dom fotografie pripravilo České centrum Bratislava v spolupráci s rodinou autora.

Výstava prináša najmä obrazy z povojnovej etapy Rösslerovej tvorby, ale objavia sa tu aj staršie práce. V Galérii Profil na Prepoštskej 4 si ju záujemcovia pozrú do 31. mája denne okrem pondelkov od 13. do 18. hodiny.

Jaroslav Rössler (1902 – 1990) patrí medzi najvýznamnejších českých avantgardných fotografov. Učil sa u slávneho českého fotografa Františka Drtikola a v tomto období sa začali jeho snahy o hľadanie nového výrazu vo fotografii. Okrem fotografie sa venoval aj kresbe, vtedy populárnej lepenej koláži, obrazovým básňam i tvorbe typografických montáží. Publikoval v časopisoch Pásmo, Disk, Stavba, ReD. Bol aj fotografom v Osvobozeném divadle v Prahe.

Rössler bol členom najradikálnejšej českej umeleckej skupiny 20. rokov minulého storočia Devětsilu a vôbec prvým fotografom medzivojnovej českej avantgardy. V tvorbe už vtedy priekopnícky využíval fotografickú abstrakciu, ktorú dovtedy vo svete použilo len niekoľko experimentátorov. Po vojne sa k voľnej tvorbe vrátil v polovici 50. rokov. Experimentoval s možnosťami fotografického média, robil napríklad dvojexpozície a solarizácie.

Ako dodávajú organizátori v tlačovej správe, „tvorba Jaroslava Rösslera bola v minulosti trochu prehliadaná. Znovu bola adekvátne pripomenutá až v roku 2001 veľkou retrospektívou výstavou v Umeleckopriemyselnom múzeu v Prahe a vydaním viacerých monografií. Jeho diela sú zastúpené v mnohých fotografických zbierkach vo svete.“

V Stredoeurópskom dome fotografie (SEDF) v stredu otvoria aj výstavu z tvorby Andrey Junekovej No Man´s Land. Absolventka Vysokej školy výtvarných umení sa venuje výtvarnej fotografii, ale tiež kombináciám fotografie s inými výtvarnými postupmi. Vytvára tak aj inštalácie a videá.

„Vizuálny príbeh a obsahové posolstvo najnovšieho cyklu (2014 – 2015) sa odvíja od ,tristnéhoʻ stavu niekdajšej obľúbenej destinácie, navštevovanej najmä kultúrnou obcou mnohých generácií – renesančného kaštieľa v Moravanoch nad Váhom – a jeho absurdného chátrania v dôsledku bezprecedentného nezáujmu vyšších štruktúr o záchranu daného objektu. V autorkinej výpovedi je prítomné objektívne ako aj subjektívne stanovisko, keďže má k miestu blízky vzťah súvisiaci s jej osobnou históriou,“ napísala v texte k výstave jej kurátorka Martina Vyskupová.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X