Fotografie starej Bratislavy nás prevedú ulicami a miestami niekdajšieho mesta

Kolaz stara bratislava.jpg
Foto: Miloš Nosál, Matúš Pokorný, Pavol Poljak, Web umenia - koláž BratislavaDen.sk

Mesto a jeho tvár sa časmi menia, ako aj spôsob života obyvateľov v ňom. V našej rubrike sa pozrieme na rôzne zachytené momenty obyvateľov starej Bratislavy.

Podhradie v meste píše svoju históriu ako súčasť mesta od 1848. Predtým bolo toto miesto samostatné sídlo. Stále sa tu však niečo stavia, rúbu sa stromy a niečo sa mení. Na časy, keď to pod hradom vyzeralo takto, môžeme už iba spomínať.

hrad, ilja zeljenka
Miloš Nosál

Viete, ktorá je toto ulica? Už síce dávno nevyzerá takto, ale svoje čaro stále má, hoci je vynovená. Ide o Žižkovu ulicu, ktorá počas vojny niesla názov Ulica Hermana Gohringa alebo ešte predtým Podhradská cesta.

Žižkova ulica
Stara mat vravievali

Viete, čo sú to za ulice Februárového víťazstva a Štolverkova? Ak nie, nevadí, určite totiž poznáte Račiansku ulicu. Na fotografii je Februárka ešte približne v roku 1960, keď nebolo ani tak veľa domov, ani tak veľa áut.

Račianska ulica
Matúš Pokorný

V 50. a 60. rokoch sa v uliciach mesta nenachádzalo toľko vozidiel ako teraz. Premávku tu dokonca riadil policajt. Na Šafárikovom námestí bol tiež jeden taký.

Šafárikovo námestie
Poljak

Krížna, či Stenierova? Alebo obidve? Takéto budovy na ulici vyrastali v 50. až 60. rokoch v uplynulom storočí. Fotografia z roku 1958 zachytáva Krížnu ulicu počas výstavby.

Ulica G. Šteinera
Steve Burgman Boldis

Páčia sa vám staré fotky Bratislavy? Sledujte nás na facebooku:

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk