Na Františkánskom námestí začali sadiť stromy, prvých päť hrušiek ozdobných už vysadili

Františkánske námestie
SITA

Bratislava včera začala s výsadbou nových stromov na Františkánskom námestí, kde sa skončil archeologický výskum.

Prvých päť hrušiek ozdobných vysadili, ďalšie stromy zasadia v najbližších dňoch. Obnova stromov je súčasťou projektu Bratislava sa pripravuje na zmenu klímy. Na Hlavnom námestí, kde vysadia štyri lipy malolisté, sa zároveň začal archeologický výskum.

Na Františkánskom námestí vysadia spolu desať hrušiek ozdobných. Nahradia pôvodné stromy, ktoré mesto muselo asanovať pre pokročilé štádium hniloby a pre možné ohrozenie okoloidúcich. Počas archeologického výskumu našli starú barokovo-renesančnú kanalizáciu a drobné mince z 20. storočia. Žiadny z nálezov však nebráni novej výsadbe. „Vzhľadom na to, že historické kanalizácie sa našli až v cieľovej hĺbke 90 cm, nemali by predstavovať ani problém pri výsadbe nových stromov,“ uviedol riaditeľ Mestského ústavu ochrany pamiatok Ivo Štassel.

Súčasťou projektu Bratislava sa pripravuje na zmenu klímy je aj revitalizácia Hlavného námestia. Tam zasadia štyri lipy malolisté, predtým však tiež urobia archeologický výskum. Ten je nutný preto, lebo obe námestia sú súčasťou Mestskej pamiatkovej rezervácie. Výskum potrvá približne mesiac, následne začnú so sadením stromov.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk