Výstava prináša diela študentov Ústavu krajinnej a záhradnej architektúry Fakulty architektúry STU, upozorňuje aj na Florentskú chartu, ktorá historickú záhradu definuje ako celospoločensky významnú pamiatku.
Historické parky a záhrady sú špecifickými umeleckými dielami a na Slovensku patria medzi najviac ohrozené kultúrne pamiatky. Zraniteľnou ich robí práve ich prírodná podstata. Na ich význam i ohrozenie upozorňuje aktuálna výstava bratislavskej Galérie Medium. Galéria Vysokej školy výtvarných umení (VŠVU) na Hviezdoslavovom námestí prezentuje do 31. januára budúceho roka výstavu študentov Ústavu krajinnej a záhradnej architektúry Fakulty architektúry Slovenskej technickej univerzity (STU) Historická záhrada – možnosti jej oživenia a interpretácie.
Výstava predstavuje výsledky pracovného seminára študentov venovaného oživeniu záhrady v areáli Výučbového centra komunikácie a vizualizácie VŠVU, pamiatkovo chránenej budovy na Štefánikovom námestí v Kremnici. Workshop sa konal v októbri 2014 pod vedením pedagógov Ústavu krajinnej a záhradnej architektúry FA STU a zúčastnilo sa na ňom desať študentov krajinnej a záhradnej architektúry. Študenti sa venovali využitiu areálu záhrady a snažili sa skĺbiť historickú formu záhrady a jej novú spoločensko-vzdelávaciu funkciou.
Výstava sa zároveň venuje aj zaniknutým historickým záhradám. Snahou jej tvorcov je zviditeľniť historické parky a záhrady Slovenska. Poukazuje pritom na Florentskú chartu, ktorá historickú záhradu definuje ako architektonickú a vegetačnú kompozíciu, pamiatku celospoločensky významnú z hľadiska dejín i umenia.
„Historické záhrady ako diela záhradnej architektúry majú okrem kultúrnej aj veľkú historickú hodnotu. Zároveň sú však cenné z prírodného, vedeckého a spoločenského aspektu. Azda najväčším špecifikom týchto diel je ich neustála premenlivosť a vývoj v čase. Aj preto sú záhrady obrovskou inšpiráciou pre mnohých umelcov,“ píše sa v tlačovej správe k výstave, ktorú kurátorsky pripravil Ivan Stankoci, pedagóg Ústavu krajinnej a záhradnej architektúry Fakulty architektúry STU.
„Historická záhrada je takým typom kultúrneho dedičstva, ktorého prežitie si vyžaduje intenzívnu trvalú starostlivosť zaisťovanú školenými odborníkmi. Je preto potrebné vhodnou výchovou zabezpečiť vzdelanie týchto osôb, či už ide o historikov, architektov, záhradných architektov, krajinárov, záhradníkov alebo botanikov,“ píše sa medzi iným vo Florentskej charte prijatej v roku 1982.