Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Pálffyho palác, GMB, Pohľad na Pálffyho palác na Panskej ulici. Budova je sídlom Galérie mesta Bratislavy (GMB). Bratislava, 9. august 2014. Foto: SITA/Ján Slovák
SITA
10. februára 2016 Podujatia a akcie Bratislava od BratislavaDen.skSITA, © SITA 2015

Galéria mesta Bratislavy pozýva na objavnú výstavu o Weisz-Kubínčanovi

Osobitú tvorbu a výnimočnú osobnosť maliara Arnolda Petra Weisz-Kubínčana predstaví od piatka 12. februára najnovšia výstava Galérie mesta Bratislavy (GMB). Expozícia nazvaná Arnold Peter Weisz-Kubínčan: Hľadanie identity ponúkne podľa slov jej kurátorky Zsófie Kiss-Szemán nielen diela tohto predstaviteľa slovenského netradičného žánrového maliarstva medzivojnového obdobia, ale aj jeho pohnutý osud.

Výstavu v sídle GMB na Františkánskom námestí 11 slávnostne otvoria vo štvrtok 11. februára, verejnosti bude prístupná od piatka 12. februára do 24. apríla. Následne od 30. júna do 4. septembra sa presunie do Oravskej galérie v Dolnom Kubíne.

Arnold Peter Weisz-Kubínčan (1898 Usch/ Ujść, Poľsko – 1944 Auschwitz-Birkenau, Poľsko alebo Sachsenhausen, Nemecko) navštevoval v rokoch 1913 až 1916 Umeleckopriemyselnú školu v Budapešti, kde študoval sochárstvo. V roku 1917 musel narukovať. Po vojne v roku 1920 pokračoval v umeleckých štúdiách v Berlíne. Okolo roku 1923 sa vrátil do Dolného Kubína, od roku 1934 žil v Martine. Od roku 1933 používal aj prídomok Kubínčan, v roku 1939 sa dal pokrstiť a prijal meno Peter. Zomrel za nejasných okolností počas alebo po prevoze do koncentračného tábora v Auschwitzi-Birkenau pri Krakove alebo v Sachsenhausene v Nemecku.

Rovnako tragický osud postihol aj jeho diela, jeho maľby v majetku rodiny Krommerovcov boli podobne ako diela jeho švagra Helmuta Krommera v roku 1945 zničené. Kolekcie diel maliarovej predčasne ukončenej tvorby, ktoré sa zachovali po holokauste, svedčia o jednom z najautentickejších výtvarných prejavov v medzivojnovom umení Slovenska, priblížila životnú dráhu umelca v texte k výstave jej kurátorka Zsófia Kiss-Szemán.

Výstavu môžu záujemcovia vidieť do 24. apríla denne od 11. do 18. hodiny, okrem pondelka.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

Sledujte novinky z Bratislavy na:

Facebooku BratislavaDen.sk
Instagrame @bratislavaden

...alebo ich odoberajte cez e-mail:
Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
X