Galéria SPP vystaví hviezdy slovenskej grafiky. Na jednom mieste sa stretnú Kállay, Štanclová či Brunovský

Kállay, Gažovič, Brunovský
SITA

Šesť rôznych umeleckých svetov, ktoré spájajú dve umelecké školy, možno od štvrtka 1. októbra vidieť v Galérii SPP. V rámci výstavy Imaginárium slovenskej grafiky sa totiž na jednom mieste stretnú diela od Albína Brunovského, Vladimíra Gažoviča, Dušan Kállaya, Dušana Polakoviča, Petra Kľúčika a Kamily Štanclovej.

Výstavu v Galérii Slovenského plynárenského priemyslu slávnostne otvoria vo štvrtok o 18. hodine a pre záujemcov bude prístupná počas pracovných dní do 30. novembra.

Výstava sa sústredí na grafické práce – litografie, ex librisy či lepty, ktoré vznikli od 60. rokov 20. storočia až po súčasnosť.

Komplexná tvorba všetkých autorov však presahuje rámec voľnej grafiky a zahŕňa ilustrovanie kníh či maľbu. Z tohto uhla pohľadu je výstava akýmsi nahliadnutím do ich tvorby,“ avizovali organizátori výstavy.

Podľa slov jej kurátorky Melity Gwerkovej mladšej tu návštevníci nájdu „Gažovičove odkazy expresionizmu a surrealizmu, Kállayove metamorfózy ľudských bytostí a technické motívy, Polakovičove bizarné postavy na hranici paradoxu, Kľúčikov svet fantastickej zoológie, Štanclovej meditatívne videnie sveta a Brunovského diela zo 60. rokov“.

Na výstave sa tak stretne šesť rôznych umeleckých svetov, ktoré spájajú dve „školy“ – Hložníkovu a Brunovského. Pod pedagogickou taktovkou Vincenta Hložníka tvoril medzi inými aj Dušan Kállay, Kamila Štanclová, Vladimír Gažovič či Albín Brunovský. Ten si po skončení štúdií na vysokej škole výtvarných umení v Bratislave vytvoril osobitý výtvarný prejav, ktorým usmernil aj mnohých svojich žiakov, medzi ktorých z vystavovaných autorov patrili Peter Kľúčik i Dušan Polakovič.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk