Garáže ako dominanta hlavného mesta?

Bratislavský hrad, výskum
SITA

O výstavbe garáží na Bratislavskom Hrade sa diskutuje už dlho. Mnoho ľudí realizáciu tohto projektu odmieta, čo je prirodzené, keďže sa tým do určitej miery poškodí jedna z najreprezentatívnejších pamiatok Slovenska. Na jednu vec však toto celé bolo dobré – vďaka plánovaným garážam boli pod Hradom odkryté významné keltské pamiatky.

K ľudskej prirodzenosti patrí, ako sa o tom takmer permanentne presviedčame, ničenie. Ako druh musíme stále niečo búrať, meniť, pretvárať a pod. Akosi pritom ale zabúdame na našu minulosť, na to, čo nám bolo zanechané a čo by nás malo prežiť. Na to, čo by mali poznať aj ďalšie generácie…

Pamiatky z keltského obdobia, ktoré sa našli na Hrade, sa datujú približne do roku 100 pred Kristom. Ide o slávne Carnuntum, ktoré hľadali archeológovia po celej Európe. Tieto pamiatky sú o 200 rokov staršie ako Koloseum v Ríme.

Pamiatky v Bratislave sú teda z tohto uhla pohľadu o niečo hodnotnejšie ako Koloseum, teda za predpokladu, že zostanú zachované. Hlavné mesto by mohlo mať ďalšiu turistickú atrakciu, niečo, na čom by mohlo „stavať“ a aj zarábať. Takýto vzácny nález je, bohužiaľ, ohrozený stavbou garáží, ktoré sú pre kompetentných, zdá sa, momentálne dôležitejšie.

Vo štvrtok o 16. hodine bude pred Hradom zhromaždenie proti výstavbe hradných garáži. Ak tiež nesúhlasíte s ich výstavbou a radšej by ste boli za zachovanie pamiatok, príďte vyjadriť svoj názor. Možno sa tak napokon podarí presadiť skôr výstavbu viacúčelového kultúrno-prezentačného priestoru.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk