Bratislavská vodárenská spoločnosť (BVS) začala v stredu s geodetickými zameraniami v areáli nelegálnej skládky odpadu na Lieskovskej ceste v Podunajských Biskupiciach. Druhou časťou by mal byť následne výskum a meranie kvality spodných vôd v tej lokalite. Novinárom to povedal predseda dozornej rady BVS a zároveň mestský poslanec Radovan Jenčík.
„Do terénu dnes nastúpili geodeti, ktorí zameriavajú rozlohu, výšku a objem skládky, a to z dvoch dôvodov. Jedným z nich je, že Okresný úrad Bratislava potrebuje vyčísliť spôsobené škody čiernou skládkou. Druhým je, že BVS potrebuje zase vypočítať objem dažďovej vody, ktorá preteká cez túto skládku a stáva sa odpadovou vodou,“ uviedol ďalej Jenčík. Dodal, že BVS tak potrebuje vedieť, aké množstvá odpadových vôd sa mohli dostať do spodných vôd.
Nelegálna skládka
Na skládke odpadu na Lieskovskej ceste boli ešte začiatkom mája aj policajti, ktorí preverovali trestné oznámenie v súvislosti s touto čiernou skládkou. Oznámenie sa týkalo podozrenia z páchania trestného činu environmentálnej kriminality. Podnet postúpila BVS Slovenskej inšpekcii životného prostredia a útvaru environmentálnej kriminality.
V súvislosti s čiernou skládkou sa tiež spomínajú spoločnosti Vassal EKO a bratislavský mestský podnik Odvoz a likvidácia odpadu (OLO). Firma Vassal EKO totiž dočasne pre OLO triedi a lisuje papier a plasty. Areál, v ktorom to robí, je neďaleko nelegálnej skládky. Na poslednom zasadnutí dozornej rady OLO, ktoré bolo minulý týždeň v utorok, sa rada zaoberala aj touto nelegálnou skládkou. Ako ďalej agentúru SITA informovala Henrieta Dvorská z miestneho úradu mestskej časti Vrakuňa, rada riešila zmluvné vzťahy s firmou Vassal EKO.
Odstránenie skládky
„Predstavenstvo nás informovalo, že dva zmluvné vzťahy s touto firmou už boli ukončené. Ďalšie zmluvy sme požiadali prehodnotiť a vypracovať právnu analýzu v prípade výpovede, teda aké by mohli byť finančné dopady na spoločnosť OLO. Takisto čakáme na výsledky inšpekcie zo životného prostredia. Ak došlo k pochybeniam, budeme žiadať ďalšie opatrenia,“ uviedol vtedy predseda dozornej rady spoločnosti OLO a zároveň starosta Vrakune Martin Kuruc. Ako ďalej dodal, dozorná rada už požiadala spoločnosť Vassal EKO, aby skládku v Podunajských Biskupiciach zlikvidovala na vlastné náklady, k čomu sa spoločnosť zaviazala.
Podľa spoločnosti Vassal EKO nie je na pozemkoch spoločnosti žiadna skládka a rozhodne nie čierna. „Ten pozemok (kde je čierna skládka, pozn.) nám nepatrí, je len priamo vedľa nášho. Naša firma robí recykláciu, teda iné firmy k nám privezú odpad, ktorý sa triedi a ďalej recykluje. To, čo sa zrecyklovať nedá, sa odváža do mestskej spaľovne,“ uviedla ešte v apríli hovorkyňa spoločnosti Vassal EKO Andrea Čurná.
Kontrola Vassal EKO
Ministerstvo životného prostredia (MŽP) SR ukončilo kontrolu rozhodnutí, ktoré sa týkali aj spoločnosti Vassal EKO. Podľa hovorcu MŽP Tomáša Ferenčáka envirorezort na pokyn ministra životného prostredia Lászlóa Sólymosa začal koncom marca kontrolu vybraných rozhodnutí Okresného úradu v Bratislave, odboru starostlivosti o životné prostredie. Celkovo kontrola preverila dvanásť spisov, ktoré sa týkajú oblasti odpadového hospodárstva. Približne polovica kontrolovaných spisov sa týkala spoločnosti Vassal EKO. Výsledky kontroly konštatujú podozrenie z možnej nezákonnosti týchto rozhodnutí, na základe čoho bolo prijaté opatrenie podania podnetu na protest prokurátora. Zároveň boli výsledky kontroly konzultované ako na netrestnom, tak aj trestnom úseku Generálnej prokuratúry SR.
Počas víkendu tiež RTVS priniesla informáciu, že sudca Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) v Banskej Bystrici zobral v korupčnej kauze do väzby bratislavského policajta aj konateľa firmy Vassal EKO. Ako v rozhlase uviedli, prípad zrejme súvisí s nelegálnou skládkou v bratislavských Podunajských Biskupiciach.